Rekordowe zainteresowanie Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Polach Grunwaldu
XII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Piękna wiosenna pogoda, ale też rosnące zainteresowanie ofertą Muzeum Bitwy pod Grunwaldem sprawiły, że dzisiaj (3.02) na Polach Grunwaldu pojawiła się rekordowa liczba biegaczy i chodziarzy ceniących sobie kontakt z naturą. Powodem wizyty amatorów biegów terenowych w Stębarku był organizowany tam corocznie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
- Frekwencja zaskoczyła nas - powiedział nam Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - W tym roku złożyliśmy zapotrzebowanie na 120 pakietów startowych i tych pakietów nam zabrakło! Więc za rok będziemy musieli powiększyć nasze wydarzenie i zarezerwować o najmniej 150 takich pakietów.
Biegi „Tropem Wilczym” na Polach Grunwaldu to w istocie dwa biegi terenowe. Pierwszy z nich, zasadniczy, to bieg na dystansie 1963 metry, symbolizującym rok, w którym zginął ostatni z „żołnierzy wyklętych” - Józef Franczak ps. „Lalek”. Drugi z biegów rozegrano na dystansie ok. 5 kilometrów. Jego uczestnicy walczyli o Puchar Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W obu biegach wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Na trasę biegu zasadniczego wybiegło ponad 100 osób. W biegu pucharowym wzięło udział ponad 50 osób.
- W poprzednich latach w biegu o Puchar Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem biegało maksimum 10-15 osób - tłumaczył Jarosław Malecki. - Dzisiaj biegaczy było kilka razy więcej. To zapewne zasługa pięknej pogody, ale także naszego wysiłku organizacyjnego, że tak wielu gości chciało z nami patriotycznie spędzić czas. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi, tym bardziej, że wielu gości zapowiedziało, iż w przyszłym roku również nas odwiedzi i będą namawiać na taką wizytę swoich znajomych.
R E K L A M A
Po raz pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbył się w 2013 roku w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim z udziałem 50 uczestników. Wydarzenie upamiętniało ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wyznaczono na 1 marca. Rok później, dzięki Fundacji Wolność i Demokracja, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych w kraju. Dzisiaj biegi „Tropem Wilczym”, objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbyły się po raz 12.