Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza w piątek (23.02), o godzinie 18.00, do sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium na kolejne spotkanie z cyklu Muzyka pod Gwiazdami.
Od momentu narodzin klasycznej el-muzyki, co miało miejsce wraz z pojawieniem się pod koniec lat 60. syntezatorów, wyłonił się pewien podział na style tej muzyki. Wcześnie z muzyki określanej jako eksperymentalna, a potem jako progresywny rock wyłonił się na początku lat 70. sequencerowy styl grania zainicjowany przez Tangerine Dream i Klausa Schulze. Dziś nazywamy to szkołą berlińską.
Kilka lat później pojmowanie muzyki elektronicznej zmienił nieco dla szerokiej społeczności odbiorców Jean Michel Jarre, odchodząc od surowości i klarowności przekazu do budowania wielopłaszczyznowych współbrzmień i efektów oraz chwytliwych melodii. Jeszcze dalej poszedł Vangelis, osiągając apogeum swej twórczości w latach 90.. W połowie lat 70. ideę krautrocka w wersji elektronicznej przybliżył niemiecki zespół Kraftwerk, inicjując poniekąd wiele współczesnych prądów muzycznych.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty najbardziej reprezentatywne dla wymienionych wyżej twórców, a całość okrasi obraz nieba i animacji generowanych w systemie planetarium.
Bilety:15zł
Zapraszamy!