Wizyta dziennikarzy olsztyńskiej ekociepłowni | Więcej zdjęć »
Pięć miesięcy zostało do oficjalnego uruchomienia olsztyńskiej ekociepłowni, oficjalnie nazywanej instalacją termicznego przekształcania odpadów. Już teraz w ekociepłowni trwają odbiory techniczne i próbne uruchomienia poszczególnych elementów instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych na ciepło, ciepłą wodę i energię elektryczną. Z przygotowaniem instalacji do ostatecznego uruchomienia mogli dzisiaj (1.02) zapoznać się dziennikarze, których prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz przedstawiciele partnera prywatnego i budowniczych obiektu zaprosili na teren inwestycji przy ul. Bublewicza.
- Chcemy za pośrednictwem mediów przekazać mieszkańcom informacje o stanie tej inwestycji i korzyściach, których dzięki tej inwestycji będziemy beneficjentami - powiedział nam prezydent Grzymowicz. - Chciałbym, żeby mieszkańcy wiedzieli, że ten ogromny wysiłek, jaki uczyniliśmy, jest z korzyścią dla naszych mieszkańców, że ciepła na pewno nam nie zabraknie, ciepłej wody nam nie zabraknie, że potrafimy właściwie zagospodarować - w obiegu zamkniętym - nasze odpady, że rozwiązujemy nasze problemy i że nie mając na początku tej drogi pieniędzy - a jest to prawie miliard złotych - potrafiliśmy znaleźć partnera, który wyłożył na to swoje pieniądze, a my dzięki temu zyskamy tańsze ciepło i będziemy chronić nasz klimat bo, odchodzimy od węgla, a instalacja do oczyszczania spalin jest znakomita.
Docelowo instalacja przerobi 100 tysięcy ton śmieci rocznie, które nie będą nadawać się po ponownego wykorzystania po przeprowadzeniu segregacji.
- To pokryje około 35% zapotrzebowania mieszkańców Olsztyna na ciepło, zaś roczna produkcja energii elektrycznej oddanej do tzw. sieci szacowana jest na ponad 73 tys. MWh - powiedział Jarosław Sałamacha, członek zarządu Dobrej Energii Olsztyn, partnera prywatnego w tym przedsięwzięciu.
R E K L A M A
Instalacja będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. Jedynym paliwem w kotle będą tu śmieci RDF, czyli takie, które mają dużą kaloryczność.
- Budując instalację założyliśmy, że rozwiążemy problemy i domkniemy system gospodarowania odpadami nie tylko w Olsztynie, ale w całym województwie - tłumaczył prezydent Piotr Grzymowicz. - Teraz miasto musi to paliwo sprzedawać, by je zutylizować. W nowej ciepłowni nie dość, że sprzedamy je taniej, to jeszcze uzyskamy ciepło i prąd.
Więcej informacji o olsztyńskiej ekociepłowni można znaleźć w naszej wideo relacji z dzisiejszej wizyty dziennikarzy w tym obiekcie. Zachęcamy do obejrzenia nagrania.