W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, z inicjatywy posła i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Protasa, zawiązał się dzisiaj (22.01) warmińsko-mazurski zespół parlamentarny. W jego skład weszli posłowie i senatorowie rządzącej koalicji: Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. Dzisiaj też odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu z udziałem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, wojewodów warmińsko-mazurskich, rektora UWM, prezydentów miast oraz przedstawicieli powiatów i gmin.
- Dzisiaj rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoi województwo warmińsko-mazurskie - powiedział Jacek Protas, po zakończeniu posiedzenia zespołu.
- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pomóc województwu warmińsko-mazurskiemu w rozwoju, w zrealizowaniu tych wszystkich zadań, które do tej pory, z różnych powodów, wykonywane nie były. Uważamy, że nasze województwo jest we wielu kwestiach wyjątkowe. Wyróżniamy się walorami środowiskowymi, krajobrazowymi, ale również - niestety - jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie i leżymy na absolutnym peryferium Polski i Europy.Według Jacka Protasa, drugim obok peryferyjnego położenia problemem województwa jest finansowanie realizacji zadań społecznych i inwestycyjnych.
- Przez ostatnie osiem lat nasz region był traktowany „po macoszemu” - powiedział Protas.
- Wielokrotnie pokazywaliśmy dane, że podobne województwa, takie jak podkarpackie, lubelskie, były traktowane dużo, dużo lepiej. Często to były dwukrotnie wyższe dotacje z Polskiego Ładu, czy z rządowego Programu Inwestycji Lokalnych na te regiony, a nie na nasze województwo.
- Powołanie zespołu parlamentarnego to dla nas niebywała okazja, żeby wzmocnić rozwój naszego regionu - stwierdził marszałek województwa Marcin Kuchciński.
- Jesteśmy z różnych środowisk, z różnych opcji politycznych, ale bez wątpienia mamy jeden cel: wszyscy chcemy, aby naszym mieszkańcom żyło się lepiej.Podczas dzisiejszego spotkania parlamentarzyści wyznaczyli sobie na najbliższe 4 lata następujące priorytety:
» budowa i modernizacja infrastruktury służby zdrowia, poprawa usług medycznych i kształcenia medycznego,
» kontynuacja przebudowy dróg ekspresowych S16 i S5,
» rozwój portu lotniczego Olsztyn-Mazury, wraz z poprawą infrastruktury drogowej prowadzącej do portu,
» dokończenie inwestycji w porcie elbląskim,
» kontynuowanie działań zmierzających do zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław,
» kontynuowanie inwestycji w infrastrukturę Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego,
» rozwój dróg wojewódzkich, w szczególności we wschodniej części województwa,
» transformacja gospodarcza poprzez rozwój przedsiębiorczości, cyfryzację i rozwój kompetencji mieszkańców i samorządów,
» inwestycje w niezależność energetyczną,
» utworzenie Europejskiego Centrum Copernicus we Fromborku.
- My jako posłowie i senatorowie będziemy zabiegać, aby ten program zrealizować - zadeklarował Zbigniew Ziejewski, poseł i wiceminister aktywów państwowych.
- Jako ministerstwo aktywów przyłączymy się do tego, aby te zadania zostały zrealizowane.Podobną deklarację złożył inny z posłów, a jednocześnie pierwszy wiceminister aktywów państwowych - Marcin Kulasek.
- Koalicja rządząca przez trochę więcej niż miesiąc pokazała, że potrafi robić rzeczy, które obiecaliśmy w kampanii wyborczej - powiedział Kulasek.
- Myślę, że warmińsko-mazurski zespół parlamentarny pokaże, że nasz region dołączy do ścisłej czołówki, jeżeli chodzi o rozwój regionów w Polsce. Jestem przekonany, że w tym gronie spowodowujemy, że nasza mała ojczyzna stanie w pierwszym rzędzie i przestanie być traktowana jako Polska B.Kulasek zaapelował też do parlamentarzystów z opozycji, by włączyli się do działań na rzecz regionu.
- Dobro naszego regionu jest najważniejsze. Myślę, że również dla opozycji - dodał.
Z D J Ę C I A
F I L M Y