Dziś (18.01) w Olsztynie zostało podpisane porozumienie terytorialne pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W puli do wzięcia aż 20 milionów euro. Porozumienie to ważny krok w procesie realizacji Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. Przypomnijmy, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 warmińsko-mazurskie dysponuje rekordową kwotą 1,8 mld euro.
Terytoria przygraniczne stanowią w Unii Europejskiej od zawsze obszary szczególnego zainteresowania jako wymagające dodatkowego wsparcia na granicach zewnętrznych Wspólnoty Europejskiej. Gminy przygraniczne, dotychczas borykające się już z dużymi trudnościami i wyzwaniami, mierzą się obecnie ze skutkami wojny w Ukrainie, która dodatkowo pogorszyła stabilność oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tego obszaru.
- Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę, której realizacja wesprze gminy pogranicza. Nie mam wątpliwości, że Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza to doświadczony partner, który będzie dobrze realizował projekty. 20 milionów euro to bardzo duże środki, które mam nadzieję, zostaną wykorzystane nie tylko jak najszybciej, ale i jak najlepiej, aby mieszkańcy terenów przygranicznych mieli takie same możliwości życia, pracy i rozwoju, jak reszta regionu - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa.
Dedykowane samorządom gmin przygranicznych 20 milionów euro stanowi początek pomocy gminom pogranicza.
- Potrzeb jest bardzo dużo. Dlatego chcemy zwrócić się do rządu o wsparcie powiatów przygranicznych, bo samorządy same nie poradzą z koniecznymi inwestycjami. Tam też mieszkają ludzie i też potrzebują jeździć normalnymi drogami, też potrzebują mieć dostęp do komunikacji, a z tym są poważne kłopoty - dodaje Miron Sycz, wicemarszałek województwa.
Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza powstało w wyniku zawiązania współpracy pomiędzy gminami z obszaru pięciu powiatów województwa warmińsko-mazurskiego graniczących z Federacją Rosyjską, biorących udział w projekcie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) finansowanego z programu krajowego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Na cztery zaplanowane przez Związek projekty przeznaczono w FEWiM blisko 20 mln EUR (EFRR oraz EFS+). Obejmują one realizację programów rozwojowych, prowadzących do podniesienia kompetencji wśród uczniów szkół prowadzących kształcenie ogólne z terenu Pogranicza oraz kompetencji nauczycieli w zakresie aktywnych metod prowadzenia zajęć. Kolejny projekt to utworzenie Ludowego Uniwersytetu Pogranicza, który ma zapewnić osobom dorosłym możliwości zdobycia umiejętności i kompetencji społecznych, kulturowych oraz zawodowych w trybie pozaformalnym, w oparciu o tradycje, a także bogactwo kulturowe lokalnej społeczności. Trzeci projekt dotyczy rozwoju usług społecznych na terenie Pogranicza. Każda z gmin będzie realizować na rzecz mieszkańców co najmniej trzy tego typu usługi. Czwarty, ostatni projekt obejmuje inwestycje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej w gminach Pogranicza, mające na celu obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach, przy jednoczesnym utrzymaniu sprawności technicznej zainstalowanych urządzeń oraz zarządzanie gospodarką energetyczną obiektów.
Z D J Ę C I A