Napoleoniada
Nie jest żadną tajemnicą, że sąsiadujące z Olsztynem gminy powoli wyprzedzają stolicę regionu w klasyfikacji miejsc, gdzie wykorzystuje się każdy, nawet najmniejszy potencjał. Doskonałym przykładem jest tu gmina Jonkowo, która głównie za sprawą działalności miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury przyciąga na swoje tereny co raz szersze rzesze turystów.
Przełomowym momentem dla jonkowskiego życia kulturalnego okazał się początek ubiegłego roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano rekonstrukcję potyczki francuskich wojsk z oddziałami rosyjskimi. W rzeczywistości bitwa ta miała miejsce w 1807 roku, a armią francuską dowodził nie kto inny, jak sam Napoleon I Bonaparte.
Od tego czasu Jonkowo przeżywa prawdziwy boom. W czasie Napoleoniady do podolsztyńskiej miejscowości ściągają rzesze turystów, nie tylko tych rodzimych, ale także rodem zza granic naszego kraju.
Działania Gminnego Ośrodka Kultury nie opierają się jednak tylko na przygotowaniu corocznej rekonstrukcji bitwy. Każdego lata na jonkowskim rynku odbywa się tradycyjny Turniej Sołectw. W tegorocznym, który miał miejsce drugiego dnia sierpnia, zwyciężyła wieś Gorzewko. W czasie festynu doszło także do rozegrania meczu piłkarskiego pomiędzy reprezentacją miejscowego samorządu a przedstawicielami powiatu. W zaciętym pojedynku zwyciężył 6:5 zespół gospodarzy.
To jednak nadal nie wszystko. Aktualnie Jonkowo przygotowuje się do kolejnej edycji Targów Chłopskich, które w dniach 13-14 września odbędą się na terenie skansenu w Olsztynku. W czasie imprezy przewidziano m.in. prezentację książki „Bitwy i potyczki 1807 roku na terenie Gminy Jonkowo. Epizod z kampanii Napoleona I Bonaparte w Prusach Wschodnich”. Jej autorem jest Rafał Zasański, młody i niezwykle ambitny pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Jonkowie.
Jonkowo prezentuje się także na innych regionalnych imprezach. Dziś i jutro przedstawicieli gminy podziwiać można na XV Jesiennych Targach Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa” organizowanych tradycyjnie przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Zwiedzający tereny przy ul. Jagiellońskiej mogą podziwiać m.in. bydło wystawione przez Wojciecha Jończyka z Garzewka czy zakupić miody z pasieki Leona Markiewicza z Łomów.
Jak widać mieszkańcy gminy wiele zawdzięczać mogą działalności GOK-u, w czym zasługa przede wszystkim dyrektora Jacka Olszewskiego oraz jego podwładnych, dzięki którym doskonale prosperują wiejskie świetlice, zlokalizowane na terenie całej gminy. W tego typu instytucjach swój wolny czas spędzają najmłodsi mieszkańcy takich wsi jak Godki, Wrzesina czy Łomy. Nie brakuje tam młodych talentów, o czym można się przekonać podziwiając artystyczne prace podopiecznych GOK-u. Najbliższą ku temu okazją będzie impreza krajoznawcza Teatru Wiejskiego w Węgajtach, o czym jeszcze poinformujemy na naszych łamach.