W poniedziałek (8.09) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbędzie się spotkanie przedstawicieli polskiej strony Euroregionu Bałtyk. Polscy reprezentanci ERB to województwo warmińsko-mazurskie, województwo pomorskie i Stowarzyszenie Gmin RP „Euroregion Bałtyk” w Elblągu.
-
Komisja Europejska pracuje w tej chwili nad strategią dla Morza Bałtyckiego, spotykamy się, aby wypracować nasze propozycje, tak by wnieść do strategii jak najwięcej spraw istotnych z naszego punktu widzenia - mówi Jacek Protas, wiceprezydent Euroregionu i marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. -
To jeden z najważniejszych punktów naszego roboczego spotkania. Zajmiemy się także planem współpracy na najbliższe miesiące oraz możliwością aplikowania o środki z Unii Europejskiej na poprawę organizacji funkcjonowania Euroregionu. Jest to dla nas o tyle istotne, że jako województwo w lutym 2009 roku obejmiemy przewodnictwo w Euroregionie Bałtyk. Zapytany o pomysł na dalszą pracę Euroregionu, jego przyszły prezydent Jacek Protas odpowiada:
- Stawiam na rozszerzenie struktur o inne regiony, bo to przyczyni się do zwiększenia ich skuteczności w Unii Europejskiej. Należy wziąć pod uwagę Finlandię, Łotwę i Estonię, a także regiony polskie i litewskie: województwa kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie oraz okręgi Taurogi czy Kowno. Podjąłem nowe obowiązki w Komitecie Regionów, czyli pracę w Komisji ds. Stosunków Zewnętrznych oraz w Międzyregionalnej Grupie „Regiony Morza Bałtyckiego”. Moim celem jest działanie na rzecz zwiększenia aktywności Euroregionu Bałtyk na forum europejskim.Euroregion Bałtyk powstał 22 lutego 1998 w celu rozwiązywania problemów dotyczących rozwoju regionu oraz wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze (rozwój infrastruktury drogowej, unowocześnienie i budowa przejść granicznych, likwidacja zagrożeń i klęsk żywiołowych, transfer technologii, szkolenia zawodowe, walka z bezrobociem, utworzenie kompleksowego systemu informacji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej).
Obywatele pozostają zarówno obiektem i podmiotem współpracy. Od swoich najwcześniejszych dni ERB dążył do osiągnięcia celów poprawy warunków życia mieszkańców oraz promocji związków i kontaktów pomiędzy społecznościami lokalnymi. Dialog polityczny i reformy, rozwój społeczny i ożywanie kontaktów międzyludzkich w społeczeństwie obywatelskim angażuje władze zarówno lokalne jak i regionalne, sektory publiczny i prywatny, młodzież i organizacje pozarządowe.