Już dwukrotnie w ostatnich dniach informowaliśmy, iż Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie realizuje projekt unijny zatytułowany „Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie i jego tablica astronomiczna — dostosowanie Muzeum Warmii i Mazur do utrzymania dotychczasowej i prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej”, którego założeniem jest zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego w województwie warmińsko-mazurskim. Efektem projektu ma być m.in. dostosowanie Muzeum Warmii i Mazur do utrzymania dotychczasowej i prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej poprzez zakup wyposażenia Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie oraz wzbogacenie oferty kulturalnej. Dzisiaj (7.12) muzealnicy pokazali szerokiej publiczności, jak osiągają wspomniane wyżej cele.
W ramach promocji projektu muzealnicy z Olsztyna, wraz z zaproszonymi gośćmi, przygotowali wydarzenie performatywne - spektakl „Wiedźma warmińska”. Scenarzystką i reżyserką spektaklu została olsztynianka, a obecnie aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu - Agata Skowrońska.
- Czeka państwa spotkanie z legendami, bajkami z Warmii i Mazur. Głównie są to teksty Marii Zientary-Malewskiej - powiedziała Agata Skowrońska do licznej widowni zgromadzonej w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.
- Do projektu zostali zaproszeni aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza - Alicja Kochańska i Marcin Kiszluk, pracownicy Muzeum Warmii i Mazur, a także dzieci, którzy wystąpią w różnych rolach.Przygotowania do dzisiejszego spektaklu trwały zaledwie trzy dni. Dlatego nie wszyscy uczestnicy spektaklu zdążyli wyuczyć się swoich tekstów na pamięć. Posiłkowali się więc czytaniem niektórych fragmentów swoich ról.
- To jest działanie performatywne, w trzy dni trudno jest zrobić pełen spektakl - wyjaśniała scenarzystka i reżyserka spektaklu.
- Kiedy pisałam scenariusz, pomysł był taki, żeby przede wszystkim pokazać twórczość Marii Zientary-Malewskiej, okraszoną scenami czy działaniami wokół jej literatury, wokół spisanych przez nią legend i baśni, które pewnie państwo znacie.W prawie godzinnym spektaklu, oprócz wspomnianych już aktorów Teatru Jaracza, wystąpiła sama Agata Skowrońska, a także pracownicy Muzeum Warmii i Mazur: Milena Piskorska, Wioletta Pakosz, Paweł Kowalkowski i Wojciech Borys. Wystąpiły również dzieci: Natasza i Maks Lewandowscy oraz Aleksander Kartvelishvili. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnił Aron Blum wraz z grupą „Miriam”, złożoną z mieszkanek gminy Purda grających na bębnach obręczowych.
Ten nietypowy, acz ciekawy spektakl zarejestrowaliśmy obiektywem aparatu i kamery wideo. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmu z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :