Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Odział w Olsztynie wraz z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Instytutem Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Przedwojenne muzea regionalne z terenu dawnych Prus Wschodnich i losy ich kolekcji.”.
Podczas dwudniowego spotkania (6 i 7.12.) uczestnicy będą dyskutowali na temat trudnego dziedzictwa wschodniopruskiego muzealnictwa i kolekcjonerstwa.
Przed drugą wojną światową na terenie Prus Wschodnich działało ponad 40 rozmaitych placówek muzealnych. Każde miasto powiatowe miało wówczas swoją własną „izbę pamięci”. Za ich powstaniem stały różne motywacje. Od zupełnie niewinnych, wynikających na przykład z kolekcjonerskiej pasji, po stricte propagandowe. Rozmaite było również znaczenie ich kolekcji. Część wydaje się być zaledwie bardzo chaotycznym zbiorem lokalnych ciekawostek. Inne zaś użyczyły swoich zbiorów na potrzeby ekspozycji ogólnokrajowych w Królewcu i w Berlinie. Choć co do zasady gromadzono w nich przede wszystkim pamiątki związane z przeszłością najbliższej okolicy, niektóre z nich czasem okazywały się „perełkami” o ponadregionalnym znaczeniu.
Kres działalności ich wszystkich przyniósł rok 1945. Wkrótce po włączeniu Warmii i Mazur w granice Polski, rozpoczęły się inwentaryzacje zbiorów i dziedzictwa Heimatmuseen. Rychło okazało się, że kolekcje żadnego z nich nie przetrwały nietknięte. W niektórych przypadkach zaś niemal w całości zniknęły bądź zostały zniszczone. Wraz z nimi, być może bezpowrotnie, przepadły świadectwa trudnej przeszłości tych ziem.
Historię wybranych instytucji, kolekcji i związanych z nim postaci podczas 18 wystąpień zaprezentują referenci z 12 krajowych i 2 zagranicznych instytucji. Udział w konferencji jest bezpłatny. Chętnych do wysłuchania referatów i udziału w dyskusji „na żywo” organizatorzy zapraszają do olsztyńskiego zamku w środę 6. grudnia o godzinie 12.00 oraz w czwartek 7 grudnia do sali nr 107 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Osoby zainteresowane udziałem on-line, mogą zaobserwować profil muzeum na Facebooku oraz stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/321180990856070?ref=newsfeed https://www.snap.olsztyn.pl/konferencja-2023)
Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.