Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:44 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
red. | 2008-09-04 13:07 | Rozmiar tekstu: A A A
Policja radzi

Kocham. Nie biję

Olsztyn24

Warmińsko-mazurscy policjanci włączyli się do ogólnokrajowej kampanii „Kocham. Nie biję”. Jej celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczanie jej skutków.

Ogólnokrajowa kampania „Kocham. Nie biję” będzie trwała od 3 września do 31 października br. Kampania wpisana jest w katalog działań prewencyjnych realizowanych w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”, Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz priorytetów przyjętych przez kierownictwo Policji. Patronat nad akcją objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji.

Akcja ma na celu m.in. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków, zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy poprzez podnoszenie wrażliwości, poszerzenie poziomu wiedzy obywateli na temat przemocy domowej oraz promowania wartości rodzinnych.

W inicjatywę, oprócz instytucji administracji publicznej i mediów, włączyli się także przedstawiciele świata kultury, którzy w spotach informacyjnych swoim wizerunkiem popierać będą założenia kampanii. Informacje będą w stacjach telewizyjnych, radiowych, na portalach internetowych, w kinach. Ponadto będą one zawarte na bilbordach, plakatach i ulotkach, które zostaną przesłane do placówek oświatowych za pośrednictwem Ministra Edukacji.
R E K L A M A
Nierozłącznym elementem kampanii jest telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą.

0 801 109 801- pod tym numerem można porozmawiać z pracownikami Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Operatorzy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia będą szybko przekazywać informacje do oficerów dyżurnych właściwych jednostek policji w komendach wojewódzkich, skąd następnie będą trafiały do właściwych jednostek terenowych. W pozostałych przypadkach pracownicy KCK będą udzielać pomocy we własnym zakresie.

Pamiętajmy! Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego! Najczęściej kwalifikowana jest, jako przestępstwo z art. 207 k.k., polegające na znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu.

Przez pierwsze półrocze 2008 roku w naszym regionie policjanci przeprowadzili 1684 interwencje dotyczące przemocy w rodzinie. W tylu przypadkach została wszczęta procedura Niebieskiej Karty. Następstwem tego, w 247 przypadkach było wszczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie o znęcanie nad najbliższymi.

******

Co powinieneś wiedzieć?

» Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie przemoc, czy Twojego dziecka wezwij policję.
» Podczas interwencji policjanci:
- udzielą Ci niezbędnej pomocy (np. wezwą pogotowie);
- pomogą, w przypadku stwarzanie przez sprawcę bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, dokonać jego zatrzymania lub umieścić go w izbie wytrzeźwień;
- udzielą informacji dotyczącej Twoich praw i wskażą, gdzie należy szukać pomocy;
- udokumentują przebieg interwencji;
- raz w miesiącu dzielnicowy powinien składać Ci wizytę, aby sprawdzić stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawcy.

Dobre rady

» Skorzystaj z doświadczenia dzielnicowego w pracy z ofiarami przemocy, aby uzyskać wiedzę o swoich prawach, możliwości przeciwstawienia się dalszej przemocy i instytucjach, które mogą udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.

» Zgłoś się do plac»wek świadczących pomoc ofiarom przemocy m.in. psychologiczną, prawną, terapeutyczną, medyczną, socjalną.

» Pamiętaj, że instytucje i organizacje do tego powołane pomogą w rozwiązywaniu problemów, które powstrzymują Cię przed przeciwstawieniem się przemocy.

» Jeśli nie wiesz, gdzie szukać placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, zgłoś się do dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź innych znanych Ci osób lub podmiotów pracujących na rzecz dzieci i rodziny.

» Przemoc sama nie ustaje:
- złóż zawiadomienie do prokuratury lub na policję o popełnieniu przestępstwa,
- nie pozwól, ktoś z rodziny znęcał się nad Tobą lub Twoimi dziećmi.

» Gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa:
- przypadkach pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się o lekarza (nawet pierwszego kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach - możesz starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza;
- nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami, bliskimi osobami - to oni mogą pomóc, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść.

» Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, ze wobec kogoś stosowana jest przemoc, bo np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij policję - możesz to zrobić także anonimowo.

» Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc, zawiadom sąd rodzinny, prokuraturę lub policję.

» Jeśli byłeś świadkiem przestępstwa, zdecyduj się na złożenie zeznań, żeby pomóc ofierze uwolnić się od przemocy.

Pamiętaj!


Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych!

Reaguj szczególnie na przemoc stosowaną wobec bezbronnych dzieci!

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.