Już w sobotę (25.11) w olsztyńskiej „Poliklinice” będzie można wykonać badania w zakresie profilaktyki nowotworów piersi, szyjki macicy, prostaty i płuc. Na badania nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy telefoniczne zgłoszenie. Wszystkie badania są bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pomaga sprawdzić stan zdrowia i wykryć na wczesnym etapie niepokojące objawy. Każdy z nas powinien zapoznać się z kalendarzem badań profilaktycznych i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia.
Mammografia już od 45 roku życiaObecnie profilaktyczną mammografię na NFZ mogą wykonać panie w wieku 45 - 74 lata. Mammografia to szybkie i bezbolesne badanie rentgenowskie piersi, które służy do wczesnego wykrywania raka. Można ją wykonywać raz na dwa lata lub w zależności od indywidualnych ustaleń z lekarzem.
Cytologia - badanie szyjki macicyCytologia to badanie polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy i jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet. Mogą je wykonywać panie w wieku 25 - 64 lata. Cytologia to badanie bezbolesne, które trwa zaledwie kilka minut. Warto je powtarzać co 3 lata.
Badanie PSABadanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego, jest wykonywane u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Regularnie sprawdzanie poziomu PSA pozwala na jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu gruczołu krokowego, co zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie. Badanie PSA wykonywane jest z próbki krwi pacjenta, pobranej z żyły. Cała procedura pobrania nie trwa dłużej niż kilka minut.
Tomografia komputerowa płuc - badanie płuc dla palaczy Tomografia klatki piersiowej, a szczególnie płuc, to jedno z najnowocześniejszych badań obrazowych. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w początkowym stadium choroby. Badanie zaleca się obecnym lub byłym palaczom w wieku 50-74 lata. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest bolesne.
Na badania profilaktyczne organizatorzy zapraszają w godzinach od 9.00 do 14.00 do Szpitala Klinicznego MSWiA przy al. Wojska Polskiego 37 w Olsztynie. Szczegóły dotyczące zgłoszenia na poszczególne badania można znaleźć na plakacie.
Na miejscu będzie można wysłuchać prelekcji dotyczącej profilaktyki onkologicznej mężczyzn i skorzystać z porad indywidualnych urologa. Nie zabraknie również warsztatów z samobadania piersi, instruktażu prawidłowych technik mycia rąk oraz analizy składu ciała.
Organizatorami wydarzenia są Szpital MSWiA, W-M OW NFZ oraz PSSE. Partnerami wydarzenia są Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki oraz KGW „Ogniste” w Słupach.