Sygnatariusze porozumienia między Gminą Piecki i Bankiem Żywności (fot. archiw. BŻ)
Gmina Piecki przekazała olsztyńskiemu Bankowi Żywności budynek dawnej szkoły, w którym powstanie ośrodek edukacyjny. W placówce będą prowadzone zajęcia dotyczące niemarnowania żywności, prawidłowego żywienia, zrównoważonego rozwoju czy gospodarki o obiegu zamkniętym.
Porozumienie o przekazaniu budynku podpisane jest na 30 lat, a działania wójt Agnieszki Kruczewskiej jednogłośnie poparła Rada Gminy Piecki. W myśl dokumentu Bank Żywności w Olsztynie zagospodaruje budynek po byłej szkole w Dłużcu.
- Od dawna szukaliśmy miejsca, w który moglibyśmy otworzyć ośrodek edukacyjny, w którym będziemy prowadzić działania m.in. związane z zagadnieniami dotyczącymi niemarnowania żywności, prawidłowego żywienia, zrównoważonego rozwoju czy gospodarki o obiegu zamkniętym - mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Ośrodek powstanie w budynku po byłej szkole w Dłużcu, która od dwóch lat jest zamknięta. W gminie rodzi się coraz mniej dzieci, więc działania w placówce wygaszono, a pozostali uczniowie dojeżdżają do szkoły w Pieckach.
Tuż obok szkoły znajduje się działka, którą bank chciałby docelowo zagospodarować. Powstałby w niej pokazowy ogród, w którym będą prowadzone lekcje dotyczące żywności. Dzieci i dorośli szukaliby w nim odpowiedzi na pytania, skąd bierze się zdrowa żywność i jak ją uprawiać. Teren wiejski w Dłużcu nadaje się do tego znakomicie.
- W porozumieniu z gminą zadeklarowaliśmy, że część działań, które będziemy prowadzić w szkole, będziemy kierować do mieszkańców gminy i Dłużca - dodaje Marek Borowski.
- Oprócz działań edukacyjnych będziemy także realizować projekty w zakresie ekonomii społecznej oraz aktywizacji osób i całych rodzin. Gmina Piecki dwukrotnie brała udział w naszych projektach.Z porozumienia zadowolona jest wójt Gminy Piecki Agnieszka Kruczewska.
- Nie chcieliśmy sprzedawać szkoły, bo to byłby grzech i mieszkańcy, których wielu kończyło tę szkołę, by mi tego nie wybaczyli - mówi pani wójt.
- Dlatego cieszymy się, że pojawił się poważny partner, który ma pomysł na zagospodarowanie budynku, sprzyjający rozwojowi społeczeństwa, w tym mieszkańców naszej gminy. A za taki rozwój uważam działania skupione wokół edukacji i ekologii. Jeśli do gminy będą też trafiać ludzie spoza niej lub inne instytucje, zainteresowane współpracą z bankiem, to skorzystamy na tym także promocyjnie.