Muzeum Warmii i Mazur podjęło współpracę w celu dygitalizacji spuścizny Edwarda Dwurnika
Głos zabiera Apolonia Dwurnik, obok Daniel Ożga | Więcej zdjęć »
W siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (21.11) spotkanie z Apolonią Dwurnik, dziedziczką malarskiej spuścizny Edwarda Dwurnika. Córka artysty powołała fundację mającą na celu opiekę nad jego twórczością. Dzięki działaniom fundacji powstaje obecnie internetowy katalog edwarddwurnik.pl, w którym docelowo będzie można zobaczyć zdigitalizowane prace artysty, również te znajdujące się w kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w liczbie 84 sztuk.
Apolonia Dwurnik to malarka, graficzka, rysowniczka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, kuratorka wystaw, autorka ilustracji w książkach z wątkami autobiograficznymi.
W ubiegłym roku zilustrowała komiks do nieznanego szerzej tekstu Witkacego „Jedyne wyjście”, traktującego o kryzysie malarstwa, który ukazał się podczas wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
W 2019 roku artystka założyła Fundację Edwarda Dwurnika, której najważniejszym celem statutowym jest dbałość o spuściznę artysty. Działania podejmowane przez fundację to nie tylko tworzenie dostępnego online katalogu wszystkich prac Edwarda Dwurnika na płótnie i na papierze, ale też projekty badawcze poświęcone jego życiu i twórczości oraz udostępnianie wiedzy o powstającym archiwum.
R E K L A M A
Więcej na temat fundacji, prac nad katalogiem i jego przyszłością w zapisie wideo spotkania. Zapraszamy do zapoznania się z nim.