Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w piątek (24.11) o godzinie 19.00 na koncert Piosenki Starszych Panów.
Aranżacje muzyczne: Anna Rocławska-Musiałczyk, Krzysztof Słomkowski
Dyrygent: Ariel Ludwiczak
Zespół instrumentalny: Anna Rocławska-Musiałczyk, Tomasz Koper, Adam Starowicz
Soliści: Aleksandra Cybula, Aurelia Luśnia, Barbara Tarczewska, Piotr Kosewski, Łukasz Reks
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Teresa Drozda - prowadzenie koncertu
W programie m.in. Walc Embarras, Najmilsze są drobne panie, Jeżeli kochać to nie indywidualnie, Pod Twoim oknem, Mambo spinoza, Ubóstwiam drakę, Upiorny twist, Czemu zgubiłam korale, Już kąpiesz się nie dla mnie
Anna Rocławska-Musiałczyk - aranżacje muzyczne, fortepian
Kompozytorka, aranżerka, pianistka i dyrygentka. Urodziła się w 1987 roku w Wejherowie. Wraz z Zespołem Wokalnym Art’n’Voices laureatka Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w sekcji muzyki poważnej za Album Roku - Muzyka Współczesna.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na trzech wydziałach, tym samym uzyskując tytuł magistra z trzech specjalności: fortepianu, dyrygentury chóralnej i kompozycji. Laureatka konkursów kompozytorskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, zdobyła m.in. III miejsce w konkursie „Transatlantyk Instant Composition Contest” podczas V edycji Transatlantyk Festival w Poznaniu, nagrodę specjalną jury w I International Composition Competition „Corinfesta” w Bolonii, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Legnica Cantat” 2022; II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego w Poznaniu oraz II miejsce w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku. Jej utwory były wykonywane podczas festiwali i konkursów w kraju i za granicą, m.in. na Węgrzech, Litwie, we Włoszech, Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu oraz Korei Południowej. Jako kompozytorka współpracuje z wieloma solistami m. in. Małgorzatą Rocławską, Marzeną Michałowską, Sławomirem Bronkiem, Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem, Grzegorzem Wieczorkiem czy Elżbietą Rosińską, oraz zespołami i orkiestrami m.in.: Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Gidaszewska/Łaguniak Polish Violin Duo, Chórem Mieszanym „Cantores Veiherovienses”, Chórem „Music Everywhere”, Polish Basset Horn Ensemble, Sekstetem Muzyki Współczesnej ProModern, Chórem Kameralnym Discantus czy Chórem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Realizowała staż kompozytora-rezydenta w ramach VI Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych w Gdańsku w 2020 roku (Polish Rising Music Stars).
Swoje twórcze zainteresowania kieruje w stronę muzyki chóralnej, solowej i kameralnej, chętnie inspirując się źródłami muzyki ludowej, w szczególności kaszubskiej, np. w Ośmiu pieśniach z Księgi Koheleta na recytatora, głosy solowe, instrumenty ludowe, grupę perkusyjną, chór i orkiestrę wykonywane w języku kaszubskim.
Jest współtwórczynią i członkinią Zespołu Wokalnego Art’n’Voices, z którym zdobyła wiele nagród na konkursach w kraju i za granicą (m.in. 10 nagród Grand Prix). Wraz z Zespołem odbyła również trasy koncertowe w Polsce i w Europie m.in. tournée w ramach wysokiej rangi „Festival des Chœurs Lauréats” we Francji, na który zapraszane są najlepsze chóry i zespoły wokalne z całego świata. Efektem tej trasy koncertowej było wydanie płyty Art’n’Voices Live in Provance (2018).
Jako pianistka Rocławska-Musiałczyk specjalizuje się w muzyce kameralnej, współpracuje z artystami scen teatralnych. Tworzy muzykę do spektakli oraz słuchowisk radiowych (m.in. Fashion Victim Sandry Szwarc w Teatrze Polskiego Radia). Taperuje do filmów na żywo.
Rocławska-Musiałczyk ma w dorobku również nagrania płytowe, zarówno jako kompozytorka jak i pianistka, m.in.: płyta W céni Bożëch skrzidłów - psalmy na sopran, kontratenor i organy śpiewane w języku kaszubskim (2018, Ars Sonora, ARSO-CD-91) - z jej kompozycjami oraz utworami Adama Diesnera; Piosenki na depresję autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w wykonaniu Piotra Kosewskiego i w aranżacji na fortepian przygotowanej oraz wykonanej przez Rocławską-Musiałczyk (2020) czy Midnight Stories, Contemporary Music of Polish Composers - album nagrany wraz z zespołem Art’n’Voices - znalazły się na nim także jej kompozycje i aranżacje (2020, DUX 1607). Płyta Midnight Stories została nagrodzona Fryderykiem 2021 w dziedzinie muzyki poważnej w kategorii Album Roku - Muzyka Współczesna. Jej utwory zagościły na najnowszych płytach: „Quantum of Silence” Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa (Odradek Records Label USA nr ODRCD381); „da Vinci” Tomasz Chyła Quintet (Alpaka Records (AR014) czy Marian Hemar „Od Nowa” (DUX1600) czy „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski - Orkiestra Kameralna Progress” (SL 1138).
W 2023 roku Rocławska-Musiałczyk została wyróżniona dwiema ważnymi nagroda: nagrodą ZAIKSu dla kompozytorki młodego pokolenia za rok 2022 oraz Pomorską Nagrodą Artystyczną. W 2022 roku miało miejsce aż 12 prawykonań jej kompozycji na różne obsady wykonawcze, od solowej po orkiestrową.
Na co dzień Anna Rocławska-Musiałczyk pracuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest prezesem Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz wiceprezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki. Od 2020 roku członkini Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
Ariel Ludwiczak - dyrygent, kierownik muzyczny
Absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku klasie dyrygentury prof. Wojciecha Rajskiego. Ukończył także studia podyplomowe w specjalności Zarządzanie w kulturze na wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Ariel Ludwiczak już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie jako asystent dyrygenta i producenta przy wielu koncertach, produkcjach wydarzeń kulturalnych (festiwale), widowiskach czy sesjach nagraniowych.
Zbudował swoją reputację jako dyrygent i kierownik muzyczny występując z powodzeniem z szeregiem orkiestr na scenach Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Szczecińskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Opery Leśnej w Sopocie, Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku czy Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
Pod jego batutą występowali znakomici artyści m. in.: Grażyna Łobaszewska, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Marcin Wyrostek, Sławek Uniatowski, Natalia Grosiak, Gaba Kulka, Maciej Pospieszalski, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Piotr Pawlak, Wojciech Staroniewicz, Maciej Miecznikowski, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz, Kasia Dereń, Michał Grobelny i wielu innych.
W swoim dorobku posiada także nagrania płytowe muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej zrealizowane dla Naxos, Polskiego Radia, Rock-Serwis, Solitonu, Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Uczestniczył w festiwalach i przeglądach muzycznych (Gdynia Classica Nova, Metropolia Jest Okey)
Przygotował szeregu autorskich programów koncertowych (słowno-muzycznych) z udziałem krytyka filmowego i publicysty Tomasza Raczka a także realizował projekty edukacyjne skierowane do najmłodszych melomanów.
Od 2011 roku rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot w charakterze koordynatora artystycznego. W sezonie artystycznym 2014-2015 Ariel Ludwiczak był dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w programie stypendialnym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Stypendysta i uczestnik zimowej edycji LPP Erasmus i ABAM w Tallinie (Estonia) w 2009 roku. Dyrygent i organizator wydarzeń kulturalnych aktywnie współpracujący z instytucjami kultury.
Tomasz Koper - perkusja
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina w Olsztynie w klasie perkusji.
Od 2009 roku związany z trójmiejską sceną muzyczną. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych. Brał udział w nagraniach wielu płyt zarówno jazzowych, jak i muzyki alternatywnej. Uczestnik licznych festiwali muzycznych w kraju i za granicą. Obecnie związany jest z zespołami Tymona Tymańskiego, Zgniłość, Alfah Femmes, Ńoko, Mikoryza, Bizarre Penguin, Jazxing.
Aleksandra Cybula - śpiew
Aktorka, wokalista, pedagożka śpiewu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatką wielu festiwali ogólnopolskich, otrzymała m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Marka Grechuty.
Współpracowała z Teatrem Niedużym w Sopocie, Teatrem Palladium w Warszawie, Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu. Koncertowała z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Laureatka programu telewizyjnego Szansa na sukces.
Aurelia Luśnia - śpiew
Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (2004). Jest laureatką wielu festiwali piosenki, m.in.: III Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Gdańsk, Grand Prix 2015), Festiwalu operetkowo-musicalowego Face to face (Poznań, Grand Prix 2011), Festiwalu piosenki kabaretowej J. Przybory (Warszawa 2013).
Gra w musicalu „Kongo” w Teatrze Capitol w Warszawie, którego premiera odbyła się w marcu 2022r. Została zaproszona do nagrania piosenek w polskiej wersji językowej bajki Dzwoneczek (Tinkerbell) produkcji W. Disneya (2008).
Jej debiutancka płyta „Wracam do domu” została wydana w 2009 r. Piosenka „Ze snów” z tejże płyty została hitem lata 2010 r. Radia Olsztyn. Druga płyta „Pozytywka” jest zadedykowana młodszej widowni, a piosenki z albumu często goszczą na antenie radiowej Trójki w programie „Zagadkowa niedziela” Katarzyny Stoparczyk. Disneyowskie utwory, które znalazły się na płycie, zostały zaaranżowane na symfoniczny skład orkiestry i goszczą na scenach polskich filharmonii.
Aktualnie ukazał się trzeci, autorski album „Po godzinach”. Singiel „Nienazwany szkic” usłyszeć można na falach Radiowej Jedynki czy Radia Merkury. Znalazł się także na ścieżce dźwiękowej serialu „Przyjaciółki”. Płyta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Marka Niedźwieckiego, co zaowocowało zaproszeniem do jego audycji „Markomania”.
Wraz z grupą Scena Babel wielokrotnie miała przyjemność występować u boku Krzysztofa Kolbergera i Ewy Błaszczyk w programie „Śpieszmy się kochać ludzi..” do słów ks. J. Twardowskiego z muzyką H. F. Tabęckiego.
Jej interpretacja piosenki „Ubóstwiam drakę” znalazła się na płycie „Jeremi Przybora wyśpiewany”, nagrała również piosenki francuskie oraz żydowskie dla wydawnictwa MTJ wydane na płytach „Legendy piosenki francuskiej” oraz „Tradycja”. Aurelię usłyszeć można także na płytach „50 x Jacques Brel” oraz „46 x Paulo Conte”.
Na co dzień współpracuje z kompozytorem, aranżerem, gitarzystą Pawłem Stankiewiczem biorącym udział w spektaklach K. Warlikowskiego w Teatrze Nowym, koncertach/nagraniach Pawła Mykietyna czy Michała Bajora.
Pod koniec 2017 r. nagrała wraz z Maciej Stuhrem autorską piosenkę świąteczną „Idą, idą święta”.
Od 2006 r. współpracuje z Fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko prowadząc warsztaty wokalne z uczestnikami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Barbara Tarczewska - śpiew
Jest aktorką, wokalistką i pedagożką. Ma 25 lat. Urodziła się w Łomży, gdzie stawiała swoje pierwsze artystyczne kroki. Wiele lat trenowała taniec towarzyski - ma na swoim koncie mistrzostwo Polski w tańcach latynoamerykańskich. Wykształcenie zdobywała na Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Muzycznym i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W swojej karierze była laureatką wielu prestiżowych festiwali, jak Konkurs Interpretacji Piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w Sopocie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej Reflektor w Koszalinie, dzięki któremu była solistką audycji radiowej, zapisanej na płycie tegoż festiwalu, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy, czy Konkurs Wokalny „Piosenka jest dobra na wszystko” w Warszawie. Była solistką koncertów z towarzyszeniem orkiestry: Koncertu dla Mieszkańców w Operze Leśnej w Sopocie - „Starsi Panowie Dwaj”, retro Noc Muzeów „Młynarski mniej znany”. W dyplomie kończącym edukację na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie zagrała główną rolę w musicalu „Mamma Mia” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Na Polskiej scenie musicalowej zadebiutowała rolą Tracy w spektaklu „Hairspray” reżyserii Bernarda Szyca w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jej głos można usłyszeć w niejednej postaci z bajek, czy seriali, które dubbingowała. Obecnie można ją zobaczyć w spektaklu Teatru Polonia „Szelmostwa Lisa Witalisa” w reżyserii Piotra Kosewskiego.
Piotr Kosewski - śpiew
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Wydział Wokalno-Aktorski, specjalność musical). Ukończył również Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje jako aktor, wokalista, reżyser, producent i pedagog. Jest założycielem Teatru Niedużego, który ma obecnie swoją rezydenturę w sopockim Teatrze Atelier. Współpracował z wieloma instytucjami kultury w Trójmieście, Polsce i poza jej granicami (m.in. Teatrem Polonia, Operą Bałtycką, Teatrem Wybrzeże, Teatrem na Plaży). Brał udział w koncertach m.in. z Polską Filharmonią Kameralną Sopot i Elbląską Orkiestrą Kameralną.
Do ważniejszych produkcji zalicza: spektakl Szelmostwa Lisa Witalisa - Teatr Polonia (rola tytułowa, reżyseria, muzyka, ruch sceniczny), operę The Medium G.C.Menottiego - Teatr Nieduży (produkcja, reżyseria, kostiumy), spektakl muzyczny BallaDina na podstawie twórczości Jeremiego Przybory - Teatr Nieduży (aktor, produkcja, reżyseria), spektakl muzyczny Gołoledź - Teatr na Plaży (aktor, reżyser), koncert Starsi Panowie Dwaj - Opera Leśna w Sopocie (wokalista, reżyser), spektakl muzyczny Brel/Młynarski - Fundacja Róbmy swoje dla Kultury (aktor, reżyseria), spektakl Z Królestwa Wszechwanny na podstawie tekstów Hanocha Levina - Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot (aktor, reżyser).
Otrzymał wiele nagród, m.in. I miejsce na Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, Grand Prix i I miejsce na Festiwalu Piosenki Aktorskiej Reflektor. Wyróżniony Sopocką Muzą dla Młodych Twórców. Dyrektor Festiwalu Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
W 2020 wydał album Piosenki na depresję z piosenkami duetu Przybora-Wasowski.
Artysta związany z Olsztynem (ukończył Gimnazjum nr 3 i I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza). Tutaj też rozpoczął edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina. W latach 2006-2008 prowadził Olsztyńską Grupę Metro, z którą wystawił musicale Metro oraz Romeo i Julia.
Łukasz Reks - śpiew
Wokalista, muzyk, songwriter. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma na swoim koncie pierwszą płytę „EP”, a na początku 2024 roku ukaże się jego nowy krążek. Jako wokalista zapraszany jest do wielu projektów muzycznych. Występował u boku Adama Bałdycha (suita „Mozaika”), jako solista na płycie „Na inny czas” wraz z takimi artystami jak Katarzyna Cerekwicka i Kuba Badach. Brał udział w koncertach z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Polska Filharmonią Kameralną Sopot. Z autorską muzyką zagrał koncerty w takich miejscach jak Radio Gdańsk, Teatr Leśny w Gdańsku, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Jazz Club pod Filarami w Gorzowie Wlkp. oraz wielu innych.
Teresa Drozda - prowadzenie koncertu
Urodzona w 1975 roku dziennikarka radiowa. Od 1992 do 2021 roku związana była z Polskim Radiem, gdzie na antenach Jedynki, Trójki i Radia dla Ciebie prowadziła autorskie audycje poświęcone teatrowi, literaturze, historii polskiej rozrywki i piosenki literackiej. Pasjonatka kultury czeskiej. Znawczyni twórczości Jeremiego Przybory i redaktorka wydania jego Dzieł (niemal) wszystkich (2015 i 2016).
W lutym 2021 roku uruchomiła podcast o kulturze Drozdowisko, za który otrzymała już kilka znaczących nagród, w tym nagrodę niezależnej kreacji Kreatura i tytuł Podkastera Roku. Jest współautorką teatralnych kanałów podcastowych, przygotowywanych dla Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i Teatru Narodowego w Warszawie. Realizuje też nagrania dla WLOTu - podcastu Wydawnictwa Literackiego.
W 2018 roku w Czechach ukazała się płyta z jej piosenkami, nagrodzona Andělem - najważniejszą czeską nagrodą muzyczną. W 2021 roku kolejne jej teksty trafiły na czeską płytę.
Od 1999 prowadzi niezależny serwis internetowy „Strefa Piosenki” (www.strefapiosenki.pl). Jest jurorką kilkunastu przeglądów i festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, prowadzi koncerty, redaguje płyty. Na FB funkcjonuje jako „Czeski kousek”, „Chodzimy do teatru” i pod własnym nazwiskiem.
Zapraszamy!