W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbyło się w sobotę (18.11) spotkanie „Czy to jest jeszcze grafika? Od tradycji do eksperymentu w drzeworycie i innych technikach druku wypukłego” z doktorem Sebastianem Dudzikiem - historykiem sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prezesem Stowarzyszenia Intergrafia.
Technika wypukłodruku jest jednym z najstarszych i zarazem najmniej skomplikowanym, wręcz naturalnym sposobem powielania obrazu. Wystarczy wykorzystać zróżnicowanie wysokości powierzchni klocka czy płyty, by nawet prostą metodą stemplowania przenieść farbę z matrycy na inne podłoże. Ta technologiczna prostota jest oczywiście pozorna, bowiem od początków stosowania technik wypukłodruku w artystycznej kreacji twórcy nieustanie starają się ją modyfikować, wprowadzają przeróżne, nieszablonowe rozwiązania. Eksperymentują zarówno z przygotowaniem matrycy, jak i sposobami jej odbijania. Często trudno wyznaczyć granicę między tradycją i nowatorstwem, a nawet między tym co jest jeszcze działaniem graficznym, a co zdecydowanie poza nie wykracza. Wykład był poświęcony właśnie takim nieoczywistym graficznym „zabawom” prowadzonym od stuleci w technikach druku wypukłego.
Wykład zorganizowano jako wydarzenie towarzyszące wystawie pokonkursowej XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, którego jednym z członków Jury był bohater spotkania.
Zapraszamy do zapoznania się z jego zapisem wideo.