W internacie Szkoły Policealnej im. prof. Religi w Olsztynie odbyło się piątek (17.11) spotkanie słuchaczy z przedstawicielkami Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki”. Panie złożyły wizytę w szkole w związku z realizacją programu „Edukacja zdrowotna w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi”.
Wolontariuszki OTA nie od dzisiaj znane są z szerokiej działalności na rzecz poprawy jakości życia osób dotkniętych nowotworem piersi (dotyczy on również mężczyzn). Prowadzą spotkania, wykłady, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i marszach różowej wstążki. Odwiedzają szpitalne oddziały, aby nieść otuchę i służyć swoją wiedzą oraz doświadczeniami w walce z chorobą.
Swoje działalność postanowiły rozszerzyć o działania profilaktyczne o szerszym zasięgu, m.in. realizując projekt „Edukacja zdrowotna w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi” finansowany przez Samorząd Olsztyna. Projekt ten powstał z myślą o społecznościach olsztyńskich szkół ponadpodstawowych.
Realizacja projektu, w ramach którego planowane jest przeszkolenie blisko 1,5 tys. osób, zakończy się do końca listopada. W jego ramach wolontariuszki OTA odbywają spotkania z młodzieżą i młodymi dorosłymi w szkolnych murach. Podczas takich spotkań przedstawiają informacje na temat nowotworu piersi i swoje doświadczenia w związku z jego leczeniem.
Istotną częścią takiej „lekcji” jest także nauka techniki samobadania piersi z użyciem fantoma, która często jest pierwszym krokiem do wykrycia zmian nowotworowych i kluczem do szybkiej reakcji.
Jak podkreślają zarówno prowadząca spotkanie Katarzyna Konecko, jak i Barbara Drygas - dyrektor „Medyka”, nie należy się bać wizyty u lekarza w związku z wykrytymi zmianami. Im szybciej bowiem zostaną one wykryte i sprawdzone, tym większe są możliwości leczenia i przezwyciężenia choroby. Dlatego też profilaktyka i szerzenie wiedzy na temat nowotworów są tak ważne.
Z D J Ę C I A
F I L M Y