„Irlandia wstaje z kolan” to tytuł najnowszej, wydanej przez wydawnictwo Krytyka Polityczna tuż przed październikowymi wyborami do polskiego parlamentu książki Marty Abramowicz. W poniedziałkowy (13.11) wieczór autorka promowała swoją książkę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Marta Abramowicz to reporterka, psycholożka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka. Jest m.in. autorką bestsellerowych reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterach i bohaterkach. „Irlandia wstaje z kolan” jest kontynuacją tematu, dopinając swoisty tryptyk reportaży autorki poświęconych wpływowi kościoła katolickiego na życie społeczne i osobiste obywateli.
„Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? - pytało mnie wiele osób. Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe?” - napisała w blurbie swojej najnowszej książki Marta Abramowicz.
„Irlandia wstaje z kolan” to powieść o politycznej manipulacji, w której miłość do Boga wykorzystywana jest do kontroli poddanych. Abramowicz w piękny sposób ukazuje przejmującą drogę Irlandczyków do odzyskania wiary we własny głos”- napisała z kolei Justyna Kopińska, jedna z recenzentek książki.
Podczas spotkania w WBP autorka zajmująco opowiedziała, jak Irlandia, kraj jeszcze kilkadziesiąt lat temu ortodoksyjnie katolicki, a można by rzec, że w kwestiach moralności opresyjny wobec swoich obywateli, wyswobadzali się spod kurateli kościoła katolickiego, którego głos w kraju był decydujący. M.in. obowiązywał całkowity zakaz rozwodów i aborcji. Proces odrzucania przez Irlandczyków katolickiej moralności rozpoczął się pod koniec lat 60. XX wieku, po ogłoszeniu przez papieża Pawła VI encykliki „Humanae vitae” (O obronie życia poczętego). Po ponad 60. latach zasady moralne obowiązujące w Irlandii bardzo się zmieniły, a odsetek katolików znacząco się zmniejszył. Marta Abramczyk w książce „Irlandia wstaje z kolan”, po dwóch latach rozmów z Irlandczykami, poznaniu ich kultury i zapoznaniu się z bogatą literaturą, stara się odpowiedzieć na pytanie, jak mieszkańcom tego wyspiarskiego kraju udało się wyswobodzić z opresyjnego systemu. Jednocześnie daje nadzieję, że podobna do irlandzkiej zmiana możliwa jest również w Polsce.
Więcej o książce w naszej wideo relacji ze spotkania z Martą Abramowicz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y