W dniach 7-11 września 2008 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbędzie się Kongres Biochemii i Biologii Komórki. Patronami honorowymi Kongresu są rektorzy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Warszawskiego prof. prof. dr. hab. Ryszard Górecki i Katarzyna Chałasińska-Macukow oraz I Zastępca Prezydenta Miasta Olsztyn Tomasz Głażewski.
W Komitecie Honorowym uczestniczy wiele osobistości polskiej nauki na czele z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr. hab. czł. koresp. PAN Jerzym Duszyńskim, prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. inż. czł. rzecz. PAN Michałem Kleiberem, przewodniczącą Komitetu Cytobiologii PAN prof. dr hab. Elżbietą Wyroba, prezesem Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. dr. hab. czł. rzecz. PAN Maciejem Żyliczem, prezesem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego prof. zw. dr. czł. rzecz. PAN Lechem Wojtczakiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Komórki prof. dr hab. Barbarą Płytycz. Przewodniczącymi Komitetu Naukowego i Organizacyjnego są prof. prof. dr. hab. Elżbieta Kostyra, Jerzy Moraczewski oraz Henryk Kostyra.
Kongres jest wydarzeniem szczególnym, ponieważ po raz pierwszy w historii odbywa się połączone spotkanie naukowe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki. Tym sposobem Kongres stał się interdyscyplinarnym zbliżeniem problematyki badawczej obejmującej podstawy molekularne funkcjonowania komórki w relacji do interaktywnych systemów funkcjonowania jej organelli.
O ważności i aktualności problematyki naukowej Kongresu świadczy 14 sesji tematycznych, z wiodącą tematyką dotyczącą komórek macierzystych jako wyzwania biochemicznego i medycznego. Pozostałe sesje obejmujących zagadnienia: ruchu i środowiska zewnątrzkomórkowego; genomiki i proteomiki, nowotworów w aspekcie patologii sygnału komórkowego; nowotworów w powiązaniu z ich biologią; struktury, właściwości i funkcji peptydów i białek; cyklu komórkowego i śmierci komórki; biochemii i biologii molekularnej komórki roślinnej; biochemii klinicznej związanej z chorobami konformacyjnymi; biochemii lipidów i węglowodanów, bioenergetyki; stresu oksydacyjnego; biochemii żywności i żywienia oraz problematyką różną prezentowaną przez młodych naukowców w trybie konkursowym.
W Kongresie bierze udział ponad 800. naukowców z kraju i zagranicy. Satelitarnymi imprezami są wykłady i wystawy aparatury firm sponsorujących Kongres oraz prezentacje firm biorących w nim udział.
Uczestnicy Kongresu będą mieli również okazję poznać uroki nowego kampusu uniwersyteckiego, miasta Olsztyn oraz Warmii i Mazur.