W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbył się w czwartek (26.10) wernisaż wystawy „Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”. Kuratorkami ekspozycji są Dominika Kałabun-Nakielska i Anna Malinowska.
Wystawa, wykorzystując przykładowe dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, obrazuje dwoistość natury Chrystusa jako Boga i człowieka. Główna narracja zbudowana została wokół zagadnienia teologicznego, które miało ogromny wpływ na rozwój chrześcijaństwa i jest jednym z podstawowych dogmatów tej religii.
Na ekspozycji można zobaczyć dzieła sztuki z okresu średniowiecza i baroku, które stanowią bogaty przekrój ikonografii chrystologicznej. Znajdziemy tu twórczość obrazującą sceny z życia Chrystusa, a także próbującą dotknąć relacji między Chrystusem a Bogiem Ojcem, Chrystusem a Matką Boską. Wystawa skupia się również na przedstawieniu człowieczeństwa w samym Jezusie.
Wśród przedstawionych wątków ikonograficznych dostrzec można rzeźbę prezentującą motyw Pietas Patris - przedstawienie Boga Ojca podtrzymującego ciało zmarłego Jezusa, jak również powszechnie znany wizerunek Piety, a także motyw ikonograficzny pokazujący Chrystusa w tłoczni mistycznej. Ten ostatni motyw powstał w średniowieczu, na ekspozycji ukazany jest na XVII-wiecznej desce z kościoła ewangelickiego w Bartoszycach.
Stojący na czarze kielicha Jezus trzyma arma christi, czyli narzędzia męki: krzyż, koronę cierniową, bicz i rózgę. Z jego ran strumieniami krew spływa do dużego zbiornika, a stojące dookoła osoby zbierają ją do pucharów. Napój, pojawiający się w studni, w której stoi Chrystus, jest symbolem Jego prawdziwej obecności w Eucharystii. W sposób symboliczny przedstawia ścisły związek pomiędzy męką Chrystusa a udzielanymi przez Kościół sakramentami.
Prezentowane motywy ikonograficzne: Pieta, Madonna z Dzieciątkiem, Krucyfiks, sceny męki należą do tzw. przedstawień dewocyjnych będących odpowiedzią ówczesnego odbiorcy na potrzebę emocjonalnego kontaktu z sacrum.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :