(Fot. archiw. Klinika Bocian)
Narodziny dziecka to marzenie wielu par. Niestety nie wszyscy są w stanie spełnić je bez pomocy medycyny. Czasem leki, zabiegi, a nawet metody wspomaganego rozrodu okazują się bezskuteczne. Na szczęście pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie, a jest nim procedura in vitro z komórką dawczyni. W okolicach województwa warmińsko-mazurskiego pomoc w tym zakresie można otrzymać w wyspecjalizowanych ośrodkach diagnostyki i leczenia niepłodności - Klinice Bocian w Białymstoku oraz Klinice Bocian w Gdańsku.
Czym jest in vitro z komórką dawczyni?
In vitro z komórką dawczyni to zaawansowana technika wspomaganego rozrodu, która otwiera nowe możliwości parom starającym się o dziecko. Metoda ta wykorzystuje komórki jajowe, które są podarowane dobrowolnie przez dawczynie gotowe do podjęcia tego wyjątkowego kroku. Główne wskazania do in vitro z komórką dawczyni obejmują m.in. niską jakość komórek jajowych kobiety lub ich całkowity brak spowodowany np. przedwczesnym wygasaniem czynności jajników lub przebytą terapią onkologiczną, jak również ryzyko dziedziczenia choroby genetycznej, a także trudności z implantacją zarodka lub utrzymaniem ciąży.
W jaki sposób wybierane są dawczynie komórek jajowych?
Kandydatki na dawczynie komórek jajowych poddawane są dokładnej ocenie medycznej. Obejmuje ona nie tylko badania ogólne (w tym morfologię), badania hormonalne, badania pod kątem chorób zakaźnych, cytologię, badanie kariotypu, ale również szczegółowe badanie ginekologiczne w celu upewnienia się, że są zdrowe i nie mają przeciwwskazań do udziału w procedurze. Przeprowadzany jest z nimi dokładny wywiad medyczny. Warto również zaznaczyć, że dawczyniami mogą zostać tylko młode kobiety, gdyż z upływem lat jakość komórek się pogarsza.
Jak procedura in vitro z komórką dawczyni przebiega w praktyce?
Pierwszym krokiem procedury in vitro jest staranny dobór dawczyni komórek jajowych. Kandydatka wybierana jest na podstawie cech fenotypowych, takich jak chociażby grupa krwi, kolor oczu, kolor włosów, kolor skóry, wzrost, waga i budowa ciała. W kolejnym etapie dawczyni zostaje poddana stymulacji hormonalnej. Jej celem jest uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych. Kiedy są już odpowiednio rozwinięte, przeprowadza się ich pobranie, czyli tzw. punkcję jajników. Procedura odbywa się w warunkach laboratoryjnych podczas znieczulenia. Pobrane komórki trafiają niezwłocznie do laboratorium, gdzie embriolog dokładnie je ocenia. Następnie mogą zostać zapładniane pobranym nasieniem partnera lub dawcy. W kolejnym etapie powstałe zarodki rozwijają się w inkubatorze przez kilka dni. Mogą one następnie być transferowane do jamy macicy lub zostać zamrożone, czyli zabezpieczone na przyszłość.
Gdzie skorzystać z in vitro z komórką dawczyni mogą zainteresowane osoby z województwa warmińsko-mazurskiego?
Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, którzy rozważają in vitro z komórką dawczyni i potrzebują profesjonalnego wsparcia oraz leczenia, mogą skorzystać z pomocy
Kliniki Bocian w Białymstoku zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26 oraz
Kliniki Bocian w Gdańsku, mieszczącej się przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Obie Kliniki Bocian wyróżniają się nie tylko nowoczesnym sprzętem medycznym, ale przede wszystkim wykwalifikowanym zespołem doświadczonych specjalistów, którzy podczas swojej pracy codziennie pomagają niepłodnym parom spełniać marzenia o potomstwie.
Kobiety i mężczyźni, którzy są zainteresowani konsultacją ze specjalistami w Klinice Bocian w Białymstoku lub w Gdańsku, proszeni są o kontakt bezpośrednio z placówkami pod numer telefonu: +48 690 000 955.