Jeszcze tylko do najbliższej (7.09) niedzieli będzie można oglądać jubileuszową wystawę W Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Na przygotowanej z okazji jubileuszu 50-lecia BWA wystawie zaprezentowano zbiory własne BWA.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA to największa, państwowa galeria sztuki w Olsztynie. Usytuowana jest w centrum miasta w reprezentacyjnym gmachu, w którym oprócz galerii BWA mieści się Olsztyńskie Planetarium oraz Biblioteka Multimedialna. Galeria w tym gmachu działa od 1973 roku, ale powołana została w Olsztynie już w 1958 roku, początkowo z siedzibą w olsztyńskim zamku.
Galeria ma bardzo dobre warunki wystawiennicze, dysponuje dwiema salami wystawowymi: główną o powierzchni 432 m
2 oraz salą kameralną o powierzchni 90 m
2. Funkcje wystawiennicze pełni również hall galerii (100 m
2).
Podstawowym celem działalności galerii jest prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej za pomocą wystaw oraz prowadzenie działalności oświatowej i wydawniczej. Od czasu powstania galeria realizuje statutowe cele m.in. organizując ogólnopolskie wystawy tematyczne, problemowe i monograficzne, wystawy promocyjne, środowiskowe oraz konkursy artystyczne. Od 1975 roku olsztyńska galeria organizuje Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, ogólnopolski konkurs graficzny o ustalonej już renomie i prestiżu. Od 1998 roku Galeria jest również głównym organizatorem Biennale Plastyki Olsztyńskiej, konkursu prezentującego kondycję olsztyńskiego środowiska artystycznego.
Galeria realizuje ok. 25 wystaw rocznie. Z wielu organizowanych i prezentowanych wystaw w ostatnich latach można wymienić: „Wystawę dzieł artystów żydowskich 1918-1939”, „Atlantydę Północy”. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii 1864-1944”, „Siedmiu wspaniałych - Jan Cybis oraz laureaci nagrody Jego imienia”, „Kontakt direkt - Bezpośredni kontakt. Polsko-szwedzki projekt artystyczny”, „Polski Paryż” i „Ecole de Paris” malarstwo z kolekcji Wojciecha Fibaka, „W stronę wizji - obrazy z końca XX stulecia z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu”, „Człowiek i zwierzę w malarstwie Jana Lebensteina”.
Olsztyńska galeria, dzięki współpracy z Państwowa Galerią Sztuki w Sopocie trzykrotnie prezentowała zbiory słynnej kolekcji malarstwa polskiego Lwowskiej Galerii Sztuki. Galeria BWA zorganizowała również wiele wystaw monograficznych, m.in. tak wybitnych artystów jak: Jan Tarasin, Tadeusz Dominik, Józef Szajna, Stasys Eidrigevicius, Władysław Hasior, Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Dudziński, Henryk Musiałowicz, Jerzy Mierzejewski, Józef Łukomski, Kazimierz Mikulski, Józef Wilkoń, Roland Topor, Henryk Waniek, Andrzej Wróblewski, Wojciech Sadley.
*******
Galeria BWA czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 - 17.00