Powoli dobiega końca kilkunastoletni proces konserwacji i restauracji Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Po remontach i konserwacjach zamkowej substancji, mieszczącej dzisiaj Muzeum Warmińskie - filię Muzeum Warmii i Mazur, przyszedł czas na działania „miękkie”, a konkretnie - na stworzenie w zamku i wokół niego stałych ekspozycji. Dzisiaj (10.10) w Lidzbarku Warmińskim dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski podpisał z przedstawicielami spółki Ejsak Group z Raszyna wartą ponad dwa miliony złotych umowę na wykonanie aranżacji trzech wystaw stałych wewnątrz zamku oraz nowej trasy turystycznej. Realizacja umowy jest możliwa dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jest jedną z dwóch instytucji w Polsce, które otrzymały środki z trzech rozdań funduszy norweskich - powiedział Piotr Żuchowski przed podpisaniem umowy. - Pierwsza transza spowodowała, że zmieniło się wnętrze zamku, został wyremontowany dziedziniec arkadowy, zostały odkryte fantastyczne polichromie, uporządkowane zostały media. Druga transza spowodowała, że zamek poprawił swoją kondycję konserwatorską, ale też wypiękniał zewnętrznie, ponieważ kompleksowo naprawiono dachy, elewację, okna. Trzecia transza funduszy norweskich ma spowodować, że wypięknieje otoczenie całego zamku, żeby ta perła gotyku północnego uzyskała odpowiednią koronę. Wnętrze zamku uzyska też coś, co stanowi istotę każdego muzeum - nowe wystawy stałe.
Podpisana dzisiaj umowa to zobowiązanie spółki Ejsak Group do wykonania trzech wystaw stałych: „Sierociniec Fundacja Św. Józefa w lidzbarskim zamku (1859-1932)”, „W zamkowej kuchni” oraz „Podziemia Lidzbarskiego zamku - ścieżki archeologiczne”, a także nowej trasy turystycznej na międzymurzach zamku i w suchej fosie.
Nowe wystawy mają powstać do końca marca przyszłego roku. W tym samym czasie dobiegnie końca realizacja projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce”. Zamek będzie w pełni odrestaurowany i przygotowany na przyjmowanie zwiedzających co najmniej przez następny wiek. A dyrektor Żuchowski mówi: - W kwietniu przyszłego roku zapraszam na zamek w Lidzbarku Warmińskim. Zapewniam że będziecie oczarowani!
R E K L A M A
Więcej o dzisiejszym wydarzeniu na lidzbarskim zamku w naszych nagraniach wideo.