Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w poniedziałek (9.10), o godzinie 17.00, do obejrzenia wystawy Jarosława Józefa Jasińskiego „Nad nami jest pejzaż” w Galerii Stary Ratusz WBP.
Krzysztof Jurecki o twórczości autora:Proszę spojrzeć na kilka „wewnętrznych pejzaży” Jarosława Józefa Jasińskiego z Gołdapi. Z jednej strony artysta tworzy w koncepcji „fotografii ojczystej” o pogodnym i romantycznym obliczu poszukując własnych, unikalnych stanów ducha analogicznych, jak np. Wiktor Wołkow czy Piotr Bułanow, aby wymienić kilku fotografów, którzy odkrywają piękno wschodniej Polski, zwłaszcza zimową porą. Jedno zdjęcie Jasińskiego jest szczególne - na horyzoncie widoczne jest samotne drzewo, zakomponowane symetrycznie, przytłoczone anielską potęgą chmur. Dlaczego anielską? - spyta ktoś. Ponieważ takie miałem odczucie, ale dla innych może być ono zbyt romantyczne.Z drugiej strony artysta jest interesującym twórcą cyfrowych fotomontaży wykorzystujących skanowane negatywy. Mam na myśli przede wszystkim prace czarno-białe, w których łączy zdjęcia szkolne czy ślubne z fakturą muru bądź ławki, przeniesionej w innej realizacji do lasu. Warto zapamiętać bardzo wyrafinowaną kolorową pracę z czterema dziewczynkami trzymającymi pióra - symbole nieśmiertelności i wiary.
W cyfrowych pracach udaje się artyście uzyskać efekt przestrzenności i wyrazistości... w swych pracach Jasiński potrafi wykorzystać efekt zdjęć zarówno rodzinnych, jak też anonimowych, które posiadają swą specyficzną poetykę określaną mianem magii. W tym zakresie jest także kontynuatorem „archeologii fotografii” Jerzego Lewczyńskiego - najwybitniejszego żyjącego fotografa polskiego.Wystawa będzie czynna do 19 października.
********
Jarosław Józef Jasiński - urodzony w 1958 roku w Gołdapi. W latach 1978-79 uczęszczał na zajęcia fotograficzno-filmowe na Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy. W latach 1980-82 uczył się w Studium Reklamy w Mińsku Mazowieckim. W roku 1983 otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka w dyscyplinie malarstwo w zakresie rysunku. W roku 1985 rozpoczął współpracę z klubem Pa-Camera, która zaowocowała kilkoma wspólnymi wystawami w Suwałkach, Łomży i Łodzi. Od roku 1998 prowadzi pracownię fotografii „Gniazdo” w gołdapskim Domu Kultury. Publikował swoje rysunki w tygodniku „Wprost”. W roku 2020 otrzymał stypendium artystyczne Marszałka woj. Warmińsko-Mazurskiego.Ważniejsze wystawy i nagrody:1982 - Rysunek - Fotografia /BWA - Suwałki/
1991 - „Drzewo” /Pa-Camera Club, Suwałki, Łódź/
1993 - Biennale Małych Form Fotograficznych /BWA - Poznań/
1994 - Projekt „Hotel Europa” /Berlin - Warszawa/
1999 - „Rytuały i Symbole” /Galeria Arsenał - Białystok/
2003 - Ogólnopolski Konkurs na Plakat Propagujący Przystąpienie Polski do UE - Katowice
2004 - „Triennale Plastyki Suwalskiej” /Galeria Chłodna 20 - Suwałki
2006 - „3 Razy Gołdap” /Galeria CEiIK, Olsztyn
2008 - „Pełnia - Pilnatis” /Gołdap - Sakiaj /Litwa
2014 - Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie/ Galeria OPK „Gaude Mater”
2014 - „3 Razy Gołdap” /Galeria Marszałkowska, Olsztyn
2015 - „Polityka w karykaturze” / Sejm RP
2015 - Międzynarodowe Biennale Miniatury / Galerie Brotzinger Art - Pforzheim /Niemcy
2016 - Międzynarodowe Biennale Grafiki / Łódź
2016 - Międzynarodowe Biennale Fotografii „Definicja przestrzeni” - Kielce
2016 - Fine Art Photography Awards – 3 miejsce / Londyn
2016 - International Photography Awards - Honorable Mention / Nowy Jork
2020 - Nagroda 3 stopnia w Międzynarodowym Biennale Fotografii „Definicja przestrzeni” - Kielce
2020 - Wystawa fotografii pt. „Nasze krajobrazy”, zorganizowana z pomocą stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa Warmińsko - Mazurskiego - Gołdap Galeria K2.