Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:48 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Technika
AS/E. | 2023-09-19 18:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Jakie zalety wynikają z konstrukcji podnośnika nożycowego?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Podnośnik nożycowy jest maszyną o w gruncie rzeczy prostej konstrukcji. Cechą wyróżniającą jest specyficzna konstrukcja układu podnoszącego, zabudowana w kształt składanej kratownicy – stąd zresztą określenie „nożycowy”. Taka budowa niesie ze sobą kilka znaczących korzyści.

Stabilność i wielkość podestu podnośnika nożycowego

Zwyżka nożycowa może mieć zabudowany pomost przystosowany do pracy nawet kilkorga osób, co oznacza też możliwość podniesienia znaczącego ładunku. Odpowiedni rozstaw nożyc sprawia, że podnośnik nożycowy jest stabilny nawet wtedy, kiedy obciążenie nie będzie rozłożone idealnie. Oczywiście nadal obowiązują tu pewne normy, jednak co do zasady taka platforma pozwala na swobodne wykonywanie prac.

Większość producentów, w tym między innymi chyba najbardziej rozpoznawalna marka Rothlehner, ma w swojej ofercie zarówno mniejsze, jak i większe konstrukcje, natomiast stabilność podestu jest cechą wspólną praktycznie wszystkich z nich. Szczegóły zasad użytkowania będą zależały od masy i wysokości, natomiast pod tym względem trudno znaleźć jakąkolwiek alternatywę.

Możliwość zabudowy podnośników na różnych podłożach

Sam mechanizm podnoszący ma w zarysie prostą konstrukcję, co jest zaletą, ponieważ pozwala na jego montaż na wielu różnych podłożach. Większość podnośników nożycowych to konstrukcje na relatywnie niewielkich kołach pneumatycznych, przy czym mogą one być przystosowane do stosowania tylko wewnątrz lub wewnątrz i na zewnątrz.
R E K L A M A
Równie istotna jest możliwość zastosowania napędu elektrycznego bądź spalinowego. Ten ostatni wariant jest relatywnie rzadki, natomiast obecnie produkuje się też już podnośniki nożycowe z napędem spalinowym o zmniejszonej emisji spalin przeznaczone do pracy w tunelach. Wydaje się to nieintuicyjnym rozwiązaniem, natomiast zostało ono wdrożone ze względu na zakaz ładowania urządzeń elektrycznych w tunelu i długi czas ładowania. Możliwości są więc potencjalnie bardzo duże, ale już podstawowe konstrukcje charakteryzują się bardzo dużą elastycznością.

Możliwości modyfikacji zabudowy podnośników nożycowych

Dzięki zmianom w zabudowie podestów roboczych podest nożycowy może być przystosowany do pracy w różnych miejscach i branżach, wliczając to na przykład pracę w chłodni albo pracę z urządzeniami pod napięciem. Za każdym razem podnośnik krzyżowy jest projektowany w taki sposób, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracowników, bez ograniczania ergonomii pracy. W wielu przypadkach możliwe jest skorzystanie z opcjonalnych wariantów zabudowy także w stosunku do podstawowych modeli katalogowych, co pozwala szybko wyposażyć firmę w narzędzia niezbędne do wykonania zleconych prac.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.