Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:58 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2023-09-17 20:24 | Rozmiar tekstu: A A A
Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

Mieszkańcy Zielonki Pasłęckiej pokazali swoje archiwa

Olsztyn24
Otwarcie wystawy „Na nowej ziemi” w Zielonce Pasłęckiej | Więcej zdjęć »

Wyjątkowa oprawa i ogromne zainteresowanie towarzyszyło dzisiaj (17.09) otwarciu wystawy fotografii, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku zatytułowanej „Na nowej ziemi”. Ekspozycję poświęconą życiu codziennemu, tradycjom i początkach powojennego osadnictwa w Zielonce Pasłęckiej dawnych mieszkańców Wołynia w swojej filii w Zielonce Pasłęckiej zorganizowała Biblioteka Publiczna w Pasłęku w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

- Biblioteka Publiczna w Pasłęku po raz trzeci bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W tym roku wyszliśmy z Pasłęka - wyjaśnia Piotr Adamczyk, dyrektor biblioteki, twórca wystawy „Na nowej ziemi”. - Lata temu pojawiła się taka idea, żeby tworząc w naszej bibliotece zbiór materiałów historycznych od mieszkańców, stworzyć jednocześnie wystawę. Pierwsze zdjęcia, po ogłoszeniu zbiórki materiałów archiwalnych, zaczęły do nas trafiać właśnie z Zielonki Pasłęckiej. Zrodził się więc taki pomysł, żeby stworzyć wystawę o mieszkańcach Zielonki Pasłęckiej. Przez dwa lata pomysłu nie udało się zrealizować. Dopiero w tym roku pozyskaliśmy fundusze, dzięki którym mogliśmy zrobić szerszą kampanię reklamową projektu. Przez jeden miesiąc zebraliśmy od mieszkańców blisko tysiąc zdjęć. Potem dwa miesiące przygotowywaliśmy tę wystawę. Powojenna historia wsi Zielonka Pasłęcka jak najbardziej pasuje do hasła tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”. Mamy bowiem tutaj osiedleńców z Wołynia, którzy od lipca 1945 roku zaczęli się w tym miejscu osiedlać. Przynieśli oni tutaj swoje tradycje, które są kontynuowane, zarówno w domach jak i w życiu społecznym.

Materiały, głównie fotografie, dostarczone do biblioteki przez mieszkańców Zielonki Pasłęckiej zostały zeskanowane i wydrukowane na roll up-ach. Te zaś umieszczono w sali filii Pasłęckiego Ośrodka Kultury, mieszczącej się w przedwojennej gospodzie, której wygląd i wyposażenie praktycznie nie zmieniły się od lat 40-tych XX wieku. Wystawie towarzyszy wydawnictwo również zatytułowane „Na nowej ziemi”.

Wystawa opowiada o mieszkańcach Zielonki Pasłęckiej, którzy w 1945 r. przybyli do dawnej niemieckiej wsi Grünhagen. Byli to mieszkańcy dawnych kresów RP, pochodzący z Wołynia. Osiedlając się we wsi, przywieźli ze sobą swoje tradycje i chęć ich kultywowania. Wieś, pierwotnie nazwana Wołyńcem, stanowiła i stanowi zwartą i zżytą grupę. Jednymi z działań podtrzymujących przedwojenne tradycje było i jest muzykowanie. We wsi powstała w II połowie lat 40-tych mała orkiestra, zakładana przez muzyków przedwojennych lokalnych orkiestr (m.in. w Ulanikach), która przekształciła się w orkiestrę przy ochotniczej straży pożarnej. Do dzisiaj funkcjonują już dwie lokalne orkiestry (parafialna i „strażacka”), które działają na rzecz lokalnej ludności. Kolejną niezwykłą rzeczą był teatr amatorski we wsi, zwłaszcza na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. Niestety teatr amatorski od lat już nie działa (funkcjonuje dziecięco-młodzieżowa grupa teatralna w Pasłęckim Ośrodku kultury, gdzie również można spotkać przedstawicieli wsi), jednak pamięć o jego działalności nadal jest żywa i warta przypomnienia.
R E K L A M A
- Wystawa ma bardzo szeroki zakres tematyczny - mówi Piotr Adamczyk. - Zaczynamy zdjęciami archiwalnymi z Wołynia, udostępniamy też trochę informacji o historii wsi, a także 24 roll up-y, na których prezentujemy zdjęcia o różnej tematyce. Mamy i gospodarstwo, mamy teatr, mamy muzykowanie, mamy dzieciństwo, szkołę, kościół. Mam nadzieję, że każdy z odwiedzających wystawę mieszkańców Zielonki Pasłęckiej znajdzie na tych zdjęciach kogoś z rodziny i będzie chciał z nami współdziałać w przyszłości.

Dyrektor Adamczyk podkreśla, że wystawa służy też promocji Europejskich Dni Dziedzictwa i szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego.

Wystawa „Na nowej ziemi” będzie eksponowana w Zielonce Pasłęckiej przez dwa-trzy tygodnie. Potem zostanie przeniesiona do głównej siedziby Biblioteki Publicznej w Pasłęku, gdzie będzie eksponowana od stycznia przyszłego roku przez około dwa miesiące.

Koordynatorem 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Piotr Adamczyk o wystawie „Na nowej ziemi” w Zielonce Pasłęckiej
17-09-2023
image galeria
Otwarcie wystawy „Na nowej ziemi” w Zielonce Pasłęckiej
17-09-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.