Muzeum Bitwy pod Grunwaldem gościło uczestników XIII Grunwaldzkiego Turnieju Rycerskiego „Jesień Średniowiecza”
XIII Grunwaldzki Turniej Rycerski „Jesień Średniowiecza” | Więcej zdjęć »
Przez kilkanaście ostatnich lat impreza plenerowa pod nazwą „Jesień Średniowiecza” symbolicznie zamykała sezon turystyczny w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Odkąd jednak muzeum zyskało nową, całoroczną siedzibę, trzeba było znaleźć nowy pretekst do organizowania tej, cieszącej się sporym powodzeniem miłośników historii i wypoczynku na świeżym powietrzu wrześniowej imprezy. Uzasadnienie do kontynuowania wydarzenia okazało się bardzo prozaiczne.
- „Jesień Średniowiecza” na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez nasze muzeum. Co roku we wrześniu odwiedzało nas wielu rekonstruktorów rycerstwa, którzy z niecierpliwością czekali na to wydarzenie. Walki rycerskie, turnieje łucznicze i inne atrakcje przyciągały też na Pola Grunwaldu liczne grono miłośników średniowiecznej historii. Nie mogliśmy więc zawieść tych osób, więc nadal organizujemy i organizować będziemy imprezy z cyklu „Jesień Średniowiecza” - tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Tegoroczny Grunwaldzki Turniej Rycerski „Jesień Średniowiecza”, który odbył się w sobotę (16.09), był już 13. imprezą z tego cyklu. Jak zwykle w programie wydarzenia dominowały walki rycerskie. Licznie przybyła na Pola Grunwaldu publiczność mogła obserwować pojedynki rycerzy na miecz i tarczę oraz na miecze długie. Szczególnie zaś atrakcyjne dla oglądających były pojedynki zespołowe, tzw. bohurty, w których rywalizowały trzyosobowe drużyny.
Swój turniej mieli również łucznicy. Rywalizowali oni w turnieju, którego patronem jest Tomasz Mieczaniec ps. „Kruchy” - łucznik z Olsztyna, który kilka lat temu zginął tragicznie w wypadku samochodowym pod Mławą. Łucznicy stworzyli też publiczności możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w posługiwaniu się łukiem.
R E K L A M A
Nie zabrakło też czegoś „dla ciała”. Muzealnicy wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Samina przygotowali grochówkę oraz karkówkę i kiełbaski na ognisko i grilla. Całą imprezę ze swadą poprowadził błazen Jajosz, nie tylko komentując przebieg rywalizacji łuczników i walk rycerskich, ale też dzieląc się z uczestnikami imprezy szeroką wiedzą historyczną na temat średniowiecza.
Więcej o sobotniej imprezie na Polach Grunwaldu w naszych zdjęciach i filmach.