LII sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego (fot. archiw. WMUM)
Na LII sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego radni przyjęli kilka istotnych uchwał, jednak najwięcej emocji wywołała dyskusja nad stanowiskiem w sprawie nierzetelności regionalnych mediów publicznych.
Na wtorkowej (29.08) sesji radni podjęli uchwały m.in. w sprawie zmiany statutu Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce oraz w sprawie zatwierdzenia regulaminu rady społecznej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.
Najwięcej emocji wzbudziło jednak stanowisko radnych klubu Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie nierzetelności regionalnych mediów publicznych.
W stanowisku radni koalicji zaprotestowali m.in. przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na materiały propagandowe jednej partii, szczególnie w okresie kampanii wyborczej. Zaapelowali także o rzetelność, obiektywizm i bezstronność charakteryzujące wolne, niezależne media.
- Niezależne media istnieją po to, by patrzeć władzy na ręce i służyć obywatelom. Bez niezależnych mediów, tak jak bez niezależnych sądów, nie ma wolności i demokracji. Niestety od dłuższego czasu obserwuję stronniczość mediów regionalnych i faworyzowanie jednej z partii politycznych. Obiektywizm tych mediów jest daleki od wszelkich standardów, stąd nasze stanowisko i apel - powiedziała Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Stanowisko przyjęto głosami 18 radnych koalicji. Radni opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu.
******
Stanowisko Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie nierzetelności regionalnych mediów publicznych z dnia 29.08.2023Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża głębokie zaniepokojenie i protest z powodu nierzetelnych materiałów, które ukazują się na antenach publicznych mediów w regionie. Działalność telewizji i radia na Warmii i Mazurach nie ma obecnie nic wspólnego ze standardami dziennikarstwa. Materiały redakcyjne przedstawiające życie regionu są pozbawione bezstronności, obiektywizmu, a ludzie uważający się za redaktorów i dziennikarzy funkcjonują, jakby byli przedstawicielami tylko jednej opcji politycznej - jedynej słusznej partii.
Sejmik protestuje przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na materiały propagandowe jednej partii, szczególnie w okresie kampanii wyborczej. Relacje z wydarzeń na Warmii i Mazurach zawierają wypowiedzi wyłącznie przedstawicieli opcji rządzącej, mimo obecności osób reprezentujących partie opozycyjne, a zajmujących ważne funkcje publiczne w regionie. Brakuje także materiałów poświęconych uroczystościom, licznym wydarzeniom i działaniom przygotowywanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Mieszkańcy regionu mają prawo czerpać wiedzę na temat również z publicznych mediów.
Apelujemy o rzetelność, obiektywizm i bezstronność charakteryzujące wolne, niezależne media. Tym bardziej, że na działalność publicznych mediów składają się wszyscy Polacy, w tym mieszkańcy Warmii i Mazur.
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego
/-/ Bernadeta Hordejuk