Centrum Pomocy Dzieciom w Olsztynie, należące do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”, oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne i materialne dzieciom oraz młodzieży dotkniętym przemocą fizyczną i seksualną. To pierwsza tego typu inicjatywa, nie tylko w mieście, ale też na skalę całego województwa warmińsko-mazurskiego. Co roku, w regionie, ofiarą przestępstw pada średnio 1600 najmłodszych. Każde z nich potrzebuje szybkiej i specjalistycznej opieki. Stara kamienica, w której mieści się placówka dziś sama wymaga pomocy i renowacji, aby kontynuować swoją działalność. Z pomocą przyszli wolontariusze Castoramy, którzy podjęli się remontu lokalu.
Od 28 lat olsztyńskie Stowarzyszenie „Arka” działa na rzecz dzieci i rodzin dotkniętych kryzysem i zagrożonych wykluczeniem. Z biegiem czasu ten cel nie zmienił się, ale zmianie uległy potrzeby. Obecnie, dzięki wsparciu licznych przyjaciół, „Arka” tworzy Centrum Pomocy Dzieciom i otacza opieką materialną, pedagogiczną, psychologiczną i prawną ok. 30 rodzin z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, w tym ponad 100 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Poza wsparciem w postaci odzieży, obuwia, paczek żywnościowych i wydawania posiłków, stowarzyszenie zapewnia profesjonalną i specjalistyczną terapię dla swoich podopiecznych.
Rola placówki w województwie jest znacząca, gdyż zapewnia niezbędną pomoc dzieciom z Olsztyna i okolic, które doświadczyły przemocy, w tym wykorzystywania seksualnego. Centrum otacza opieką także nieletnich, którzy są pokrzywdzonymi oraz świadkami w procedurach karnych. Centrum wspiera również niekrzywdzących rodziców, opiekunów oraz rodzeństwo podopiecznych. Zajęcia świetlicowe, terapie, treningi umiejętności społecznych oraz młodzieżowa grupa wsparcia są niezbędne, by pomóc młodym ludziom uporać się z przeciwnościami losu.
Siedziba Centrum Pomocy Dzieciom mieści się w kamienicy wybudowanej w 1900 r, przez fabrykancką rodzinę Hermenau, dobrze znaną lokalnej społeczności. Po wojnie budynek służył dzieciom oraz młodzieży, jako m.in. przedszkole czy Dom Harcerza. Od 1994 r. obiekt spełnia wyłącznie cele charytatywne. Dostosowanie zabytkowych wnętrz do potrzeb dzieci to ważny punkt efektywnej terapii. W Centrum Pomocy Dzieciom w Olsztynie podopieczni powinni czuć się bezpiecznie i swobodnie. W związku z tym stworzenie miłej przestrzeni stało się takim samym priorytetem, jak zapewnienie profesjonalnej opieki dla dzieci.
- Nasze doświadczenie pokazuje, że poza profesjonalizmem osób pracujących z dziećmi, ogromnie ważne są przyjazne warunki, uwzględniające potrzeby najmłodszych. Cieszymy się, że nie pozostaliśmy sami z wyzwaniami. Wsparcie takich partnerów, jak Castorama daje solidne podstawy do dalszego rozwoju naszych działań - mówi Tomasz Sztachelski, prezes stowarzyszenia.
Dzięki pomocy Castoramy Olsztyn, udało się wyposażyć salę zajęciową dla dzieci w wieku przedszkolnym i rękami pracowników-wolontariuszy kompleksowo wyremontować dwie łazienki w budynku Centrum. Remont przełoży się bezpośrednio na zwiększenie komfortu dzieci korzystających ze wsparcia placówki i warunków pracy ich opiekunów. Prace zakończą się początkiem września.
- Pomoc lokalnej społeczności traktujemy bardzo dosłownie. Chcemy dzielić się tym, co potrafimy robić najlepiej. Remontując stare przestrzenie i przywracając im blask, możemy wprowadzić normalność w życie dzieci i młodzieży, którzy tej normalności muszą się znów nauczyć, by móc cieszyć się życiem. Castorama Olsztyn jest częścią olsztyńskiej społeczności i chce wspólnie z nią kształtować jej przyszłość - mówi Artur Rosołek, dyrektor sklepu Castorama Olsztyn
Wolontariat pracowniczy w Castoramie cieszy się popularnością. Pracownicy ze wszystkich sklepów w całej Polsce chętnie angażują się w pomoc lokalnym społecznościom. Wolontariusze Castoramy Olsztyn już teraz planują kolejne realizacje na terenie miasta.
Z D J Ę C I A