Warmińska Noc Perseidów z Kopernikiem odbyła się w Parku Centralnym
Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym | Więcej zdjęć »
W czwartek (10.08) olsztynianie licznie zebrali się w Parku Centralnym, aby wziąć udział w Warmińskiej Nocy Perseidów - wydarzeniu zorganizowanym przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne z partnerami pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna.
Głównym celem imprezy była wspólna obserwacja maksimum pojawiania się na niebie meteorów, które zdają się przybywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza. Perseidy (zwane są też łzami św. Wawrzyńca) to resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i - pod jego wpływem - zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia. Efektowne zjawisko można podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 „spadających gwiazd” na 60 minut.
Rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika, dlatego podczas wydarzenia też nie brakowało nawiązań zarówno do jego osoby, jak i czasów, w których żył.
Oprócz obserwacji Perseidów połączonych ze słuchaniem opowieści o niebie przy akompaniamencie zespołu muzyki dawnej Vocantus przygotowano m.in. animacje dla dzieci, obóz średniowieczny Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyńskiego, prezentację instrumentarium Kopernika i mobilne planetarium. W Tartaku Raphaelsohnów można było wysłuchać prelekcji popularnonaukowych.
R E K L A M A
Odbyły się również warsztaty tańców dawnych, spektakl Teatru Form Niezależnych Korzunowicz, a swoje promocyjne stanowisko wystawił Szlak Kopernikowski.