(fot. mat. pras.)
Podłoga codziennie narażona jest na uszkodzenia. Jeśli posiadamy podłogę z drewna, przesuwanie mebli, upadek ciężkich przedmiotów czy nawet zwykłe chodzenie mogą mieć wpływ na jej zużywanie się i powstanie nieestetycznych śladów. Całe szczęście są sposoby, by przywrócić jej dobry wygląd bez konieczności wymiany całej podłogi na nową. Jak można to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Cyklinowanie parkietu - wady i zalety
Bez wątpienia drewniany parkiet nadaje się wnętrzu przytulności. Naturalne drewno wygląda pięknie, jest cieplejsze i bardziej miękkie dla stóp niż np. płytki, jednak też wymaga prac konserwacyjnych, by mogła służyć domownikom jak najdłużej, ciągle wyglądając dobrze. Codziennie korzystanie z podłogi powoduje, że lakier wyciera się, podłoga matowieje i pojawiają się na niej uszkodzenia, a także staje się trudniejsza w czyszczeniu. Jeśli chcesz jej przywrócić dawny wygląd, jednym ze sposobów będzie cyklinowanie. Polega ono na pozbyciu się starej warstwy lakieru, odkryciu piękna naturalnego drewna i przygotowanie go do ponownego lakierowania. Co ważne, można jedynie odświeżyć wygląd swojej podłogi, ale także nadać jej całkowicie innego wyrazu, lakierując ją na inny kolor. Niestety cyklinowanie oprócz zalet, ma też swoje wady. Podczas niego musimy się liczyć z tym, że proces ten zabierze około 1-2 mm grubości drewna. By nie uszkodzić podłogi, nie można wykonywać cyklinowania zbyt często, maksymalnie może się na nie zdecydować ok. 5 razy, warto jednak zauważyć, że powinno ono starczyć na ok. 5-10 lat. Wadą może być także fakt, że by je wykonać, należy posiadać specjalisty sprzęt, który nie jest tani lub zatrudnić w tym celu specjalną ekipę remontową.
Renowacja pakietu bez cyklinowania - jak to zrobić?
Odnowienie drewnianego parkietu jest możliwe nie tylko dzięki cyklinowaniu. Jeśli chcesz, możesz zrobić to samodzielnie. Jak to zrobić? Za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego usuń pozostałości naniesionych powłok na powierzchnię drewna. Następnie użyj kolejnego, aż dojdziesz do takiego, który posiada najmniejsze ziarno. Pamiętaj, by wyrównać wszystkie uszkodzenia oraz rysy i na koniec zmatowić podłogę. Jeśli zauważysz większe uszkodzenia na powierzchni drewna, możesz uzupełnić ubytki specjalną masą szpachlową, którą znajdziesz w markecie budowlanym. Zanim to zrobisz, dokładnie oczyść podłogę z pyłu, który powstanie podczas tarcia. Przed zalakierowaniem podłogi upewnij się, że jest wszędzie umyta i zdążyła już wyschnąć. Następnie możesz przejść do pokrywania powierzchni lakierem (
https://aleo.com/pl/porady/odnowienie-parkietu-bez-cyklinowania-czy-jest-to-poprawna-metoda/).
Renowacja z cyklinowaniem czy bez - na co się zdecydować?
Różne metody odnawiania parkietu dają nam wybór, jednak by decyzja była świadoma, należy znać koszty oraz technikę renowacji. Choć cyklinowanie jest droższe, to jego efekty są naprawdę zadowalające. Dzięki maszynie znacznie łatwiej równomiernie pozbyć się lakieru, ale także o wiele szybciej przebiega cały proces. Nie jest to nic skomplikowanego, można skorzystać z pomocy fachowców, ale także wykonać cyklinowanie samodzielnie przy pomocy wynajętej maszyny. Efekt wykonanej pracy będzie się utrzymywać przez wiele lat, bez konieczności wymiany podłogi na nową.