(fot. mat. pras.)
Coraz więcej osób poszukuje dla swoich gospodarstw domowych alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika domowa cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Jak założyć własną instalację? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Oszacowanie potrzebnej mocy
Fotowoltaika domowa, by spełniała swoje zadanie i cieszyła swoich użytkowników, musi być doskonale dopasowana do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego. W związku z tym, przed wykonaniem instalacji, należy oszacować potrzebną moc.
Dobrze jest wiedzieć, że 1kWp instalacji PV, daje w Polsce rocznie 1000kWh prądu. Dla pewności, od razu postawić na większą instalację, która wraz ze wzrostem zużycia prądu, będzie mogła wciąż cieszyć swoich odbiorców maksymalną funkcjonalnością.
Wybór dogodnego miejsca do założenia instalacji
Kolejnym etapem jest wybranie właściwego miejsca do wykonania instalacji fotowoltaicznej. Nie może to być miejsce zacienione. Bez znaczenia, czy będzie to fragment dachu, ściany, gleby. Najważniejsze jest, by panele fotowoltaiczne były wystawione w godzinach
od 10:00 do 16:00, gdzie mogą korzystać z
pełnego nasłonecznienia przez większość dnia.
Warto pamiętać, że nie zawsze ustawienie na południe
pod kątem 30° jest właściwe. Nie każdy dom ma dach we wskazanym kierunku. Najlepiej jest wykonać instalację
wschód- zachód, ponieważ właściwe ulokowanie instalacji warunkuje pomyślne działanie fotowoltaiki. Jest to istotny etap, który wymaga wielu przemyśleń.
Zakup profesjonalnego sprzętu
Po prawidłowym ustawieniu paneli, a także znalezieniu dogodnej lokalizacji - następnym krokiem jest
zakup wysokiej klasy sprzętu. Na rynku istnieje szeroki wybór produktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Do zaufanych marek możemy zaliczyć m.in. Tooles lub Volt Polska.
Przed rozpoczęciem procesu zakupowego, można zasięgnąć porady specjalistów lub firm, które zajmują się na co dzień montażem lub sprzedażą instalacji fotowoltaicznej. Przedstawiciele pomogą dobrać
odpowiedni sprzęt, a także
akcesoria, które pomogą w dalszym użytkowaniu.
Najważniejsze dodatki, o których warto pamiętać, to:
• konektory;
• akumulatory;
• przetwornice;
• przewody;
• chemia do czyszczenia paneli.
Dofinansowanie do fotowoltaiki
Rozważając montaż sprzętu fotowoltaicznego, można rozważyć również dofinansowanie, które znacząco obniży koszty związane z instalacją i zakupem.
Programy są zazwyczaj skierowane do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Najczęstszym źródłem dofinansowania jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który wypłaca środki po uprzednim złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu.
Wdrożenie energii fotowoltaicznej do domu posiada szereg korzyści, zarówno dla środowiska, jak i portfela. Dzięki pozyskanej energii można uzyskać
znaczące oszczędności w perspektywie czasu. Chociaż sam proces dofinansowania, a także instalacji sprzętu może być skomplikowany, warto zainwestować w instalację
domowej fotowoltaiki. Odwiedź nasz sklep i poznaj dodatkowe możliwości wykorzystania domowej fotowoltaiki.