Blisko 100 prac powstało podczas tygodniowego, zorganizowanego przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, I Warmińskiego Pleneru Malarskiego w Lidzbarku Warmińskim. Dzisiaj (6.08) w lidzbarskim Hotelu Krasicki, bazie uczestników pleneru, odbyła się wystawa poplenerowa artystów uczestniczących w wydarzeniu. W roku Mikołaja Kopernika, plener poświęcono temu wielkiemu uczonemu.
- I Warmiński Plener Malarski to z jednej strony kontynuacja pleneru marszałkowskiego GrunwaldArt, który ma bardzo długą tradycję. Ta edycja jest o tyle nowa, że występuje pod zmienioną nazwą, jako Plener Warmiński - wyjaśnia Ita Haręza z olsztyńskiego CEiIK, kuratorka i uczestniczka tegorocznego pleneru.
- Celem pleneru, jak zawsze, jest stworzenie artystom warunków do twórczej pracy, by mogli się oni ze sobą spotkać, by mogli też swoją twórczość zaprezentować szerszej publiczności. Jednym słowem „wyciąga się” tych artystów z ich domów, z pracowni, z samotni, by zaistnieli w szerszym kontekście, w szerszej przestrzeni.Plener można nazwać międzynarodowym, bowiem wśród dziesięciorga uczestników pleneru znalazł się też artysta z Ukrainy.
- To dziesięcioro znakomitych artystów, część z nich to akademicy, ludzie związani ze szkolnictwem wyższym, część z nich to samodzielni twórcy. Naprawdę, to świetne grono - mówi Ita Haręza.
Artyści, którzy wzięli udział w plenerze to:
»
Łukasz Gierlak: rysownik, malarz. Włącza rysunek w relacje z obiektami, projekcjami wideo. Absolwent Akademii we Wrocławiu. Doktorat uzyskał w 2019 roku w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podejmuje tematy związane z portretem człowieka.
»
Aleksandra Jadczuk: malarka, Prodziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. Działa na granicy malarstwa przedstawiającego i abstrakcyjnego. Jej prace odwołują do pejzażu.
»
Andrzej Markiewicz: zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Dziekan Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Łączy techniki, tworzy obiekty przestrzenne, książki artystyczne. Tworzy dzieła nieoczywiste, otwarte na różne interpretacje.
»
Anatol Martyniuk: polsko-ukraiński malarz pochodzący z Krzemieńca, akwarelista, zajmuje się także malarstwem olejnym. Interesują go widoki miast i przyrody, do których często dodaje postaci i elementy bajkowe.
»
Dariusz Mlącki: malarz, profesor warszawskiej Uczelni WIT. Założył Galerię Korekta w Warszawie. Maluje iluzorycznie konkretne przedmioty: koperty, ramy, świece, tworzy obiekty malarskie, fotografuje.
»
Jolanta Rejs: graficzka, drzeworytniczka. W swoich pracach tłumaczy język fotografii na formy graficzne. Pochodzi ze Szczytna. Absolwentka University of London oraz Royal Academy Schools. Mieszka i tworzy w mazurskich Talkach.
»
Andrzej Świerczyński: malarstwo, rysunek, pismo zamyka w formie książki, szkicownika. To swoiste kolaże form, kolorów, liternictwa, w których często pojawiają się wizerunki człowieka. Absolwent krakowskiej Akademii. Mieszka i pracuje jako niezależny artysta w Niemczech, w Krefeld.
»
Grzegorz Wnęk: malarz figuratywista, podejmuje tematy „trudne”, wybiera poruszające motywy. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany z artystyczną grupą „Kontrapost”.
»
Jan Wołek: poeta, pisarz, autor piosenek, malarz. Prowadzi swoją Galerię w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Uprawia malarstwo olejne. Jest pejzażystą. Portretuje urodziwą część świata. Posługuje się szybkim malarskim gestem.
»
Renata Zimnicka-Prabucka: malarka, kolorystka. Stałym tematem Jej twórczości są Matki i figura człowieka w ogóle. Profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia malarstwo olejne.
»
Ita Haręza - kuratorka pleneru: łączy grafikę, malarstwo i rysunek. Swoje prace wiąże z ideą pejzażu. Prowadzi Galerię w Talkach i Galerię w Reszlu.
Niebawem część powstałych podczas pleneru prac będzie można zobaczyć w Galerii Marszałkowskiej w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Planowane jest również zorganizowanie wystawy w Brukseli. Kilka prac trafi też do zasobów Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, które sprawowało merytoryczny nadzór nad plenerem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :