W Domu Mendelsohna w Olsztynie odbył się w piątek (21.07) wernisaż wystawy Filipa Żuchowskiego „Mendelsohn. Tzitutim” („Mendelsohn. Cytaty”) zorganizowanej przez Fundację Borussia, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia i Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu we współpracy z Goethe-Institut w Warszawie.
Wystawa prezentuje wpływ twórczości Mendelsohna na architekturę obiektów, które autor zaprojektował w swojej dotychczasowej karierze - zarówno tych zrealizowanych, jak i tych pozostałych jako projekty.
Od czasów studenckich autor podróżuje po Polsce i Europie, badając i studiując budynki urodzonego w Olsztynie geniusza architektury XX w. Swoje badania nad architekturą Ericha Mendelsohna dokumentuje zarówno na fotografiach, jak i własnych szkicach, na których podkreśla charakterystyczne rozwiązania mendelsohnowskich obiektów. Obserwacje i konkluzje przekłada na pracę zawodową. Swoje „Cytaty”, czyli hebrajskie „Tzitutim” - włącza do projektów budynków, nad którymi pracuje od ponad ośmiu lat działalności zawodowej. Te „cytaty” to: fasada, materiały, organiczność, rytm, prywatność, klatka schodowa, horyzontalność.
Na siedmiu planszach przedstawiona jest opowieść Filipa Żuchowskiego o siedmiu obiektach, które zainspirowały go do głębszych analiz strukturalno-architektonicznych i późniejszego wykorzystania tych analiz w praktyce badawczej i dydaktycznej. Sztalugi z planszami ustawione są na dwóch, wydzielonych filarami, aneksach Sali Pożegnań, niejako obok przestrzeni piramidalnego sklepienia, by w żaden sposób nie zaburzać sacrum tego wyjątkowego miejsca.
Wystawa Filipa Żuchowskiego to z jednej strony forma hołdu złożonego przez młodego architekta geniuszowi Ericha Mendelsohna, a z drugiej strony artystyczna forma upamiętnienia 110. rocznicy powstania domu pogrzebowego Bet Tahara.
Wystawa będzie prezentowana do 11 sierpnia w godzinach 13.00-16.00.
Z D J Ę C I A