(fot. freepik.com)
W porównaniu z innymi członkami Unii Europejskiej i OECD Polska plasuje się na szarym końcu pod względem bezpieczeństwa na drogach. Choć pandemia i recesja sprawiły, że liczba wypadków spadła w porównaniu z poprzednimi latami, to jednak w naszym kraju nadal dochodzi do dziesięciokrotnie więcej wypadków śmiertelnych niż w Niemczech.
W około 10% wypadków drogowych brały udział osoby pod wpływem alkoholu. Nie dziwi więc fakt, że większość polskich rządów zakłada, że surowe kary odstraszą kierowców przed nieostrożną jazdą. W 2022 doszło do kolejnego zaostrzenia przepisów, znacznie wzrosła wysokość mandatów i punktów karnych, a w roku
2023 zaczną obowiązywać kolejne nowe regulacje.Co oznacza jazda pod wpływem alkoholu?
Maksymalne stężenie alkoholu we krwi,
po którym można prowadzić samochód w Polsce wynosi 0,2 promila - tak dla kierowców zawodowych, jak i początkujących. Nieco inaczej jest w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech limit to 0,5 promila, przy czym dla kierowców zawodowych i niedoświadczonych obowiązuje zerowa tolerancja.
Jazda po spożyciu alkoholu
Polskie prawo odróżnia stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) i stan nietrzeźwości. Jazda po spożyciu alkoholu (powyżej 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu), jest to traktowane jako
wykroczenie, za które grozi grzywna do 5000 zł, 10 punktów karnych, a także czasowy zakaz prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat).
Kierowca nie trafi jednak do więzienia, może też zajść do warunkowego umorzenia postępowania - np. w postaci zadośćuczynienia szkody.
Kancelaria adwokacka haberihaber.pl może pomóc w złagodzeniu kar, dzięki doświadczonym prawnikom.
Jazda w stanie nietrzeźwości
Jeśli
stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowanie pojazdem mechanicznym jest traktowane jako przestępstwo. W takim przypadku sprawca może zostać ukarany
grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo sprawca zyskuje
10 punktów karnych, może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat i być zobligowany do przeprowadzenia kursu resocjalizacji.
Jazda pod wpływem alkoholu bez uprawnień oraz ponowna jazda w stanie nietrzeźwości są jednak surowiej oceniane. Recydywa może oznaczać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kary finansowe - oraz
ewentualnie dodatkową karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dlatego właśnie w takich wypadkach przyda ci się dobry adwokat od spraw karnych - jak właśnie eksperci z naszej kancelarii.
Zmiany w roku 2023
Od grudnia 2023 roku jednak konsekwencja prowadzenia pod wpływem alkoholu może być o wiele bardziej dotkliwa - i często bardzo osobista.
Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Jeśli nie doszło do wypadku lub w wyjątkowych sytuacjach sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku - ale w wypadku recydywy auto można stracić, jeśli przy badaniu ma się powyżej 0,5 promila we krwi.
Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których auto nie jest własnością kierowcy - w takim wypadku sąd będzie orzekał
przepadek równowartości pojazdu, czyli średniej wartości rynkowej danego modelu samochodu. Dotyczy to też leasingu lub współwłasności - ale kierowcy zawodowi mogą ponieść tylko ograniczoną karę finansową.
Nowelizacja poza konfiskatą pojazdu zaostrza też kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Maksymalna kara wynosić będzie od teraz nie 12, a 16 lat więzienia, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grożą min. 3 lata, a za spowodowanie śmierci 5 lat.
Jak widać, w takich sytuacjach na pewno przyda się dobry adwokat - jazda pod wpływem alkoholu jest ryzykowna, nawet jeśli nie spowodujesz wypadku. Nasi eksperci będą poszukiwać rozwiązań prawnych, tak, byś mógł zachować swoje auto!