Rok 2023 to rok 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci najsłynniejszego mieszkańca Warmii - Mikołaja Kopernika. Żadna inna postać, czy też wydarzenie, nie mogły więc zdominować zorganizowanej dzisiaj (1.07) w Bałdach w gminie Purda jubileuszowej, bo 15. już edycji Kiermasu Warmińskiego Tradycji, Dialogu, Zabawy.
Jakkolwiek Mikołaj Kopernik nie był biskupem, a „tylko” kanonikiem, to organizatorzy wydarzenia - Gmina Purda, Starostwo Powiatowe w Olsztynie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uznali, że tak wielka postać „jest równa biskupom” i zasługuje na upamiętnienie kamiennym obeliskiem na Trakcie Biskupim w Bałdach. Głaz poświęcony Kopernikowi ufundował starosta olsztyński Andrzej Abako, a odsłonięcia obelisku dokonał fundator wraz z metropolitą warmińskim arcybiskupem Józefem Górzyńskim. Głaz ustawiono w sąsiedztwie głazu poświęconego wujowi i mecenasowi Mikołaja Kopernika - Łukaszowi Watzenrode, biskupowi warmińskiemu w latach 1489-1512.
Tradycyjną już na Warmińskich Kiermasach inscenizację powitania kolejnych, przybywających na Warmię biskupów w tym roku zastąpiła inscenizacja historyczna poświęcona Mikołajowi Kopernikowi jako administratorowi dóbr Kapituły Warmińskiej. Inscenizację przygotowali aktorzy olsztyńskiego teatru Jaracza: Jarosław Borodziuk, Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk. W inscenizacji udział wzięli również: członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska, wójt gminy Purda Teresa Chrostowska, starosta olsztyński Andrzej Abako oraz prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Mirosław Gornowicz.
Inną z nowości dzisiejszego wydarzenia było ogłoszenie wyników i wręczenie certyfikatów ogłoszonego w tym roku po raz pierwszy przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie konkursu na Warnijski Kunsztyk. W pierwszej edycji konkursu certyfikaty Warmijskiego Kunsztyku przyznano 14 produktom. Większość ich autorów, twórców czy producentów odebrało zdobyte certyfikaty właśnie dzisiaj, w Bałdach.
Po tych oficjalnych i uroczystych częściach Warmińskiego Kiermasu nastąpił czas przeznaczony na zabawę. Na scenie pojawili się artyści, zaś uczestnicy kiermasu ruszyli między stragany i stoiska ustawione przez lokalnych restauratorów, producentów żywności, koła gospodyń wiejskich, rzemieślników, artystów i sponsorów wydarzenia.
Podczas kiermasu można też było poczuć powiew zbliżającej się kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. W tym roku Bałdy odwiedziła szczególnie liczna reprezentacja polityków z pierwszych stron gazet, głównie z prawej strony sceny politycznej. Nie ulega wątpliwości, że ich przyjazd do Bałd nie wynikał wyłącznie z chęci udziału w ciekawej imprezie plenerowej 200 kilometrów od Warszawy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :