Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Polsce odbywa się Światowy Kongres Kopernikański. Jego głównym celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma oraz jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki. Od wczoraj (22.06) uczestnicy kongresu goszczą w Olsztynie.
Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate oraz wciąż żywe i rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach, kongres ma formułę kroczącą. Oficjalne otwarcie obrad odbyło się w Toruniu 19 lutego br. - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święto toruńskiego uniwersytetu. Następnie obrady odbywały się w Krakowie (24-26 maja). W dniach 21-24 czerwca uczestników kongresu gości Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Zakończenie nastąpi w dniach 12-15 września w Toruniu.
W środowy wieczór w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM nastąpiło uroczyste otwarcie olsztyńskiej części Kongresu Kopernikańskiego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Karl Galle z Waszyngtonu (USA). Rozstrzygnięto też konkurs na plakat z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorzy przygotowali również na powitanie akcent muzyczny - koncert Kanonik Warmiński z udziałem Adama Ferencego (narrator) i Ewy Alchimowicz-Wójcik (sopran) oraz akompaniatorów: Marii Wilgos i Klaudyny Żołnierek (lutnia), prof. Leszka Szarzyńskiego (flet), Lucyny Żołnierek (fortepian) oraz Pawła Panasiuka (wiolonczela).
Dzisiaj (22.06) w programie kongresu były spotkania robocze. Uczestnicy obradowali w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w sekcjach tematycznych. Jedną z takich grup dyskusyjnych jest sekcja muzealno-konserwatorska, której moderatorem był Piotr Żuchowski - dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
- Muzeum Warmii i Mazur jest w zasadzie jedyną instytucją kultury, która włączyła się czynnie w przygotowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego - powiedział Żuchowski, otwierając spotkanie sekcji muzealno-konserwatorskiej.
- Nasze muzeum wyszło z inicjatywą, by w ramach kongresu zrobić panel konserwatorsko-muzealny. Dlaczego zapadła taka decyzja? Zachodzi taka ciekawa koincydencja, że o Mikołaju Koperniku mówimy w pięciu bardzo istotnych miejscach związanych z zabytkami, z polską przeszłością. To Dom Kopernika w Toruniu, Collegium Maius w Krakowie i trzy miejsca na Warmii: wzgórze fromborskie, Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie i Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Okazało się, że nigdy w przeszłości nie rozmawiano na ten temat na jednym spotkaniu, na jednej konferencji. Wytworzyliśmy więc taką metodologię, żeby ująć zabiegi konserwatorskie w tych zabytkach w programie Kongresu Kopernikańskiego.W pierwszej części obrad sekcji uczestnicy wysłuchali następujących referatów:
1) dra Macieja Kluzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pt. „Collegium Maius UJ - świadek historii”,
2) dra inż. Wojciecha Wółkowskiego z Politechniki Warszawskiej pt. „Lidzbark Kopernikański”,
3) mgra Andrzeja Rzempołucha z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie pt. „Kopernikowski zamek w Olsztynie”,
4) mgr Jagody Semków z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku pt. „Prace konserwatorskie we Fromborku przy zabytkach związanych z osobą Mikołaja Kopernika”,
5) dra Marka Rubnikowicza z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu pt. „Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kreacje konserwatorskie i koncepcje wystawy.”
Po przerwie w programie obrad sekcji muzealno-konserwatorskiej znalazły się wystąpienia:
1) Giangiacomo Gandolfiego z INAF Osservatorio Astronomico di Roma zatytułowane „The Copernican and Astronomical Museum of the INAF-Astronomical Observatory of Rome: Heritage i Research”,
2) ks. dra Jacka Wojtkowskiego pt. „Troska współczesnych o dziedzictwo historyczne Kopernika. Prace konserwatorskie zespołu katedralnego we Fromborku w latach 2010-2023”,
3) mgr Marty Kłak-Ambrożewicz z Muzeum Narodowego w Krakowie pt. „Czas rozbudzić ducha Koperników i Śniadeckich”,