Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:56 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/LH | 2023-06-21 20:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Na czym polega dezynfekcja i sprzątanie w sytuacji zgonu na chorobę zakaźną?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.) | Więcej zdjęć »

Dezynfekcja i sprzątanie mieszkania po chorobie zakaźnej to niezbędny krok w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenów oraz utrzymania higieny i bezpieczeństwa dla pozostałych domowników, oraz innych osób mających kontakt z tym miejscem.

Dezynfekcja pomieszczeń i czyszczenie skażonych powierzchni w takiej sytuacji są niezwykle istotne, aby minimalizować ryzyko zarażenia niebezpiecznymi mikroorganizmami i by, zapewnić odpowiednie standardy sanitarne. Kontakt z osobami chorymi to duże zagrożenie dla zdrowia domowników lub pracowników przebywających wśród osób chorych.

Podstawowym celem dezynfekcji jest zniszczenie wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak groźne dla zdrowia wirusy, bakterie i patogeny, które mogą być obecne na różnych powierzchniach w pomieszczeniach. W przypadku zgonu na chorobę zakaźną istnieje ryzyko przeniesienia się patogenów na różne elementy wyposażenia domu, takie jak meble, podłogi, ściany, drzwi czy przedmioty codziennego użytku.

Sprzątanie po zgonie - na co zwrócić uwagę?

Śmierć nie zawsze następuje w szpitalu. Coraz więcej osób umiera samotnie w domu, wybierając samotne życie na co dzień. W takiej sytuacji to najczęściej sąsiedzi wzywają służby, wyczuwając na klatce nieprzyjemny swąd zwłok. Wówczas dla zdrowia publicznego najważniejsze jest, by skutecznie oczyścić lokal po śmierci i usunąć z niego wszelkie wydzieliny biologiczne.
R E K L A M A
Zwykle sprzątanie po zgonie przeprowadza się w kilku krokach. Obowiązkowo usuwane są przez techników sprzątania miejsc śmierci ślady krwi i wszelkie inne ślady biologiczne, np. płyny ustrojowe i krew. Następnie wszystkie rzeczy zmarłego transportowane są do utylizacji, by wreszcie wykonać dezynfekcję pomieszczenia przez ozonowanie i zamgławianie.

Sytuacja nieco zmienia się, gdy osoba zmarła w związku z zakażeniem chorobą zakaźną. Oczywiście schemat prac na miejscu zgonu jest podobny, choć wymaga o wiele większej ostrożności od pracowników firmy sprzątającej. Zakazanie płynami ustrojowymi po śmierci takiej osoby to realne zagrożenie. W Polsce obserwuje się co roku wzrost tego typu zjawisk.

Choroba zakaźna - jaka jest jej definicja?

Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku: „choroby zakaźne to choroby wywołane przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza), toksyczne produkty (jad kiełbasiany), a także przez pasożyty lub inne biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi”.

Choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się na różne sposoby: poprzez bezpośredni kontakt między osobami, drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, przez kontakt seksualny, poprzez bezpośrednie wprowadzenie zakażonych drobnoustrojów do organizmu za pomocą igły lub strzykawki, a także przez owady, które pełnią rolę nośników. Ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie dla osób o obniżonej odporności.

Choroby zakaźne w Polsce

Choroby zakaźne stanowią istotne wyzwanie dla zdrowia publicznego w Polsce. Istnieje wiele różnych rodzajów chorób zakaźnych, które mogą się rozprzestrzeniać w społecznościach. Oto kilka przykładów najważniejszych chorób zakaźnych występujących w Polsce:

• Grypa to wirusowa choroba układu oddechowego, która rokrocznie powoduje znaczne zachorowania i hospitalizacje. Objawy grypy obejmują gorączkę, ból gardła, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Wirus grypy jest bardzo zaraźliwy i rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową.

• Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, charakteryzującą się gorączką, wysypką i stanem zapalnym dróg oddechowych. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu i śpiączka. Odra rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub drogą kropelkową.

• Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest przenoszoną przez kleszcze chorobą bakteryjną. Objawy boreliozy mogą obejmować zmęczenie, gorączkę, ból mięśni i stawów oraz charakterystyczny rumień wędrujący. Jeśli nie jest w porę zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i stawowych.

• Salmonelloza to bakteryjna choroba wywołana przez bakterie z rodzaju Salmonella. Objawy salmonellozy obejmują biegunkę, nudności, wymioty, bóle brzucha i gorączkę. Zakażenie występuje najczęściej na skutek spożycia skażonych produktów spożywczych, takich jak jajka, mięso czy produkty mleczne.

• Wścieklizna jest poważną chorobą wirusową, która atakuje układ nerwowy. Jest przenoszona przez ukąszenie lub lizanie przez zarażone zwierzę, najczęściej przez psy lub lisy. Bez odpowiedniego leczenia jest śmiertelna u ludzi i zwierząt. Wścieklizna została w dużej mierze wyeliminowana w Polsce, ale wciąż stanowi zagrożenie w niektórych obszarach.

To tylko kilka przykładów chorób zakaźnych obecnych w Polsce. Ważne jest, aby stosować odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia, higiena osobista i unikanie kontaktu z zarażonymi osobami lub czynnikami zakaźnymi.

W Polsce istnieje system monitorowania i kontroli chorób zakaźnych, który obejmuje zgłaszanie przypadków, badania laboratoryjne, izolację chorych oraz działania mające na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Jakie są najczęstsze choroby zakaźne w Polsce?

Często spotykane choroby zakaźne w Polsce obejmują grypę i zakażenia układu oddechowego, takie jak angina czy zapalenie płuc. Znaczące jest również występowanie boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, chorób przenoszonych przez kleszcze.

Wskazać należy również ospę wietrzną, która pomimo powszechnego szczepienia, była również często spotykana w roku 2022 oraz w pierwszych miesiącach 2023 roku, zwłaszcza wśród dzieci. Stosunkowo często wśród osób dorosłych dochodzi także do zakażenia wirusem HIV.

Wirusowe zakażenie jelitowe, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) oraz gruźlica to trzy różne choroby zakaźne. Zaliczane są do grupy chorób zakaźnych najczęściej występujących w Polsce. Każda z nich daje inny zespół objawów chorobowych, jednak nieleczone mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Co zawiera ustawa o chorobach zakaźnych?

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi ramy prawne dla prewencji i kontroli chorób zakaźnych w danym kraju. Chociaż konkretna treść ustawy może różnić się w zależności od kraju, w Polsce zawiera ona przepisy dotyczące następujących kwestii: definicji choroby zakaźnej, sposobów prewencji, sankcji za nieprzestrzeganie przepisów oraz sposobu postępowania w sytuacji kryzysowej.

Ważnym elementem zawartym w ustawie jest również odpowiedzialność prawna za łamanie jej postanowień. Określa ona sankcje dla osób naruszających obowiązki związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz dla tych, którzy uniemożliwiają przeprowadzenie działań sanitarno-epidemiologicznych.

Ponadto definiuje uprawnienia organów administracji publicznej w zakresie prowadzenia badań epidemiologicznych, kontrolowania przebiegu choroby, zakażeń szpitalnych oraz podejmowania działań w przypadku wykrycia epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Dezynfekcja po chorobie zakaźnej - na czym polega?

Usługa dezynfekcji po chorobie zakaźnej jest niezwykle istotna dla zapewnienia czystości i bezpieczeństwa w pomieszczeniach, w których przebywała osoba chora zakaźnie. Proces ten polega na skutecznym usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń biologicznych, wirusów, bakterii oraz innych patogenów, które mogą przetrwać w środowisku po zakończeniu choroby.

Specjalistyczna firma sprzątająca po zgonach to specjaliści z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w pracy z podwyższonym ryzykiem zagrożenia biologicznego. W trakcie procesu wykorzystuje się specjalistyczne środki chemiczne, które są skuteczne w zwalczaniu patogenów. Dezynfekcja po chorobie zakaźnej obejmuje m.in. dokładne czyszczenie powierzchni, mebli, sprzętów oraz wszelkich innych elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu, w celu usunięcia widocznych i niewidocznych śladów zakażenia.

Ważnym aspektem usługi dezynfekcji po chorobie zakaźnej jest również zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej przez pracowników firmy sprzątającej. Specjaliści zabezpieczają się odpowiednim sprzętem, takim jak rękawice, maski ochronne, kombinezony czy gogle, aby minimalizować ryzyko zakażenia. Okazuje się, że specjalistyczna firma DDD zazwyczaj stosuje ścisłe procedury, które zapewniają skuteczne przestrzeganie norm sanitarnych i higienicznych.

Wszystkie działania podejmowane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Dzięki usłudze dezynfekcji po chorobie zakaźnej specjalistyczna firma sprzątająca może pomóc w przywróceniu czystości i świeżości pomieszczeń, eliminując wszelkie zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Profesjonalne sprzątanie mieszkań i dezynfekcja po wystąpieniu choroby zakaźnej

Mając do czynienia z chorobami zakaźnymi, nie należy tracić czasu na półśrodki w kwestii sprzątania miejsca zgonu. Dlatego, w niektórych przypadkach technicy sprzątania miejsc śmierci muszą zachowywać nadzwyczajną ostrożność. Np. w przypadku samobójstwa nigdy nie ma pewności, czy osoba zmarła nie cierpiała na wysoce zakaźne choroby.

Każda profesjonalna firma sprzątająca miejsca śmierci oferuje kompleksowe sprzątanie i dezynfekcję po zgonie na chorobę zakaźną, a nawet w wyniku samobójstwa. Specjalistyczne sprzątanie mieszkań można zamówić zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach pracy takich jak biura, hotele, czy też placówki oświatowe i zakłady opieki zdrowotnej.

W odkażaniu miejsc po chorobach zakaźnych dobrze sprawdzają się takie formy dezynfekcji jak ozonowanie lub zamgławianie. Obie z nich doskonale eliminują wszelkie czynniki biologiczne występujące na miejscu zdarzenia, oczyszczając powietrze z patogenów i zarazków.

Wśród licznych firm działających na terenie całego kraju, warto zwrócić uwagę na ekipę techników z firmy Kastelnik, która podejmuje się niemal każdego zlecenia czyszczenia po zwłokach w wyniku samobójstwa, śmierci naturalnej i po chorobach zakaźnych. Bez znaczenia dla tej ekipy jest rodzaj skażania: gruźlica czy wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Pierwszym krokiem zawsze będzie wizyta na miejscu u klienta i bezpłatna wycena usługi.

Z D J Ę C I A
AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.