W niedzielę (11.06) wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Po kilkudziesięciu latach znów pojedziemy pociągiem z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzeli oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Skróci się czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska-Białej.
Zmiana rozkładu jazdy umożliwia wprowadzenie pociągów wakacyjnych i zapewnia PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny, które poprawiają komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września.
Na Mazowszu po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają od 11 czerwca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Inwestycja umożliwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół w stolicy. Lepszy dostęp do kolei zyskają także mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego. Od niedzieli pociągi pojadą z Ostrołęki do Chorzeli. Czas przejazdu na trasie Ostrołęka-Chorzele to około 45 minut.
Na Dolnym Śląsku od 24 czerwca pojedziemy górską trasą ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Mieszkańcy m.in. Bystrzycy, Lubachowa, Zagórza Śląskiego i Jugowic wsiądą do pociągów z nowych przystanków. Otwarcie trasy ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju zapewni dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Poprawi się system komunikacji w aglomeracji wałbrzyskiej.
Dzięki wdrożeniu prędkości do 160 km/h, skróci się czas podróży z Warszawy do Radomia. Podróż na tej trasie będzie krótsza o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty.
PKP PLK S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji sprawniejszy będzie ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem-Białą skróci się o ponad 10 minut.
11 czerwca otwarty zostanie trzeci, ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich (czterech) torów kolejowych na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów. To bardzo ważny etap największej unijnej inwestycji transportowej w regionie, który pozytywnie wpłynie na możliwości prowadzenia ruchu pociągów na całym Krakowskim Węźle Kolejowym.
W woj. świętokrzyskim od niedzieli po nowej łącznicy Czarnca-Włoszczowa Północ pojadą regionalne pociągi pasażerskie - m.in. relacji Skarżysko-Kamienna - Częstochowa i Kielce - Częstochowa. Podróżni wygodnie wsiądą i wysiądą z pociągu ze zmodernizowanego przystanku w Czarncy. Obiekt został dostosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są na nim pochylnie, ścieżki naprowadzające i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową a linią Kielce - Fosowskie daje przewoźnikom możliwości lepszych połączeń m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi.
W czerwcu będą również dwie mijanki na linii z Rzeszowa do Kolbuszowej, które zapewnią sprawny ruch kolejowy na jednotorowej trasie. Pozwolą na mijanie się pociągów, dzięki temu zwiększy się przepustowość linii. Przewoźnicy zyskają warunki do uruchamiania dodatkowych połączeń.
W woj. mazowieckim między Ostrołęką a Chorzelami podróżni skorzystają z czterech odbudowanych stacji - w Ostrołęce, Grabowie, Jastrząbce, Chorzelach oraz pięciu przebudowanych przystanków - Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka i Raszujka. Pasażerowie skorzystają także z nowego przystanku Wieliszew Centrum, a także przebudowanej stacji Zegrze Południowe.
Na Podkarpaciu dodatkowe przystanki w aglomeracji rzeszowskiej zwiększą dostęp do kolei. Mieszkańcy Rzeszowa od niedzieli wsiądą do pociągu z nowych obiektów: Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Pobitno. W ramach budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej od 11 czerwca lepszy dostęp do kolei zapewnią również nowe przystanki: Boguchwała Dolna, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna.
W woj. dolnośląskim w ramach odbudowy linii Świdnica - Jedlina-Zdrój, po ponad 20 latach znów wsiądziemy do pociągu z pięciu przystanków - Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice, Jedlina-Zdrój. Dostęp do kolei zapewnią również dwa nowe: Burkatów i Jedlina - Zdrój Centrum. Ponadto dzięki realizacji rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 mieszkańcy Dolnego Śląska od 8 czerwca wsiądą do pociągu z nowego przystanku Boguszów Gorce Dzikowiec, a od niedzieli Świdnica Zawiszów.
W Wielkopolsce na trasie Wolsztyn - Drzymałowo pasażerowie skorzystają z nowego przystanku Adamowo. W woj. śląskim od 11 czerwca oddany do użytku zostanie nowy przystanek Koniecpol Centrum wraz z parkingiem, wybudowany z rządowego „Programu Przystankowego”. Wygodniej wsiądziemy także z nowego peronu w Goczałkowicach - Zdroju. W woj. warmińsko-mazurskim udostępniony zostanie podróżnym nowy peron na stacji Ełk.
W Małopolsce do Zakopanego od 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów kolejne perony - w Szaflarach i Nowym Targu. Od 15 czerwca na trasę Tarnów - Muszyna powracają pociągi. Prace utrzymaniowe na tej linii zapewnią sprawne i bezpieczne podróże.
W woj. pomorskim od niedzieli znów pojedziemy pociągiem na trasie Chojnice-Kościerzyna. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów na przystankach Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie, Kalisz Kaszubski, Brusy, które zostały zmodernizowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Zakończenie prac umożliwi od niedzieli powrót pociągów na trasę Łódź - Drzewica. Składy pojadą po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Będą sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań - Kraków, Gdynia - Łódź - Kraków oraz regionalne Łódź - Drzewica.
Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji i przystanków w całym kraju. Współpraca zarządcy infrastruktury, przewoźników i wykonawców pozwala na optymalne wykorzystanie sieci kolejowej i uzyskanych efektów prac oraz kontynuowanie inwestycji. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań - Szczecin, Czyżew - Białystok oraz stacjach Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny.
W stolicy kontynuowana jest przebudowa Warszawy Zachodniej - największej stacji kolejowej w Polsce. By zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer - Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.
Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazdy na stronach internetowych, np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-zwieksza-czestotliwosc-pociagow-na-wakacje.html. Nowe rozkłady są dostępne także na stacjach i przystankach w formie plakatów.