W V Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie 2 czerwca odbył się finał V Miejskiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP. To wydarzenie cykliczne, którego celem jest budowanie tożsamości historycznej i kulturowej. Konkurs współorganizowane jest przez V LO, Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie. Impreza co roku odbywa się pod patronatami: Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, a także Delegatury IPN w Olsztynie.
Upamiętniając losy ludności polskiej zamieszkujących Kresy Wschodnie II RP odnajdujemy często korzenie naszych przodków, którzy kresy wschodnie niegdyś zamieszkiwali. Inicjatywa popularyzuje też lokalne stowarzyszenia i organizacje kresowe. Jej wyjątkowość polega na tym, że łączy młode i starsze pokolenie, historię i teraźniejszość, pomaga zrozumieć trudną historię w duchu wybaczenia i pojednania, nie gubiąc przy tym historycznej prawdy.
Konkurs ma dwa etapy: pisemny i ustny. Etap pisemny odbył się w 22 maja 2023 w auli V LO. Przystąpiło do niego 33 uczniów z 7 szkół średnich Olsztyna: IV LO, V LO, VII LO, Tech. Nr VIII, Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych. Test pisemny obejmował 35 pytań i wyłonił 5 finalistów: Magdę Libecką z IV LO (32 pkt. / na 35 możliwych do zdobycia), Miłosza Szawerdaka z V LO (29 pkt), Franciszka Kamińskiego z IV LO (28 pkt.), Marcina Sieniawskiego z IV LO (27 pkt.) i Adriana Połoniewicza z ZSEiT (26 pkt.).
W finale 1. miejsce zajęła Magda Libecka z IV LO, 2. miejsce zajął Franciszek Kamiński uczeń IV LO, 3. miejsce wywalczył Marcin Sieniawski także z IV LO, 4. miejsce zdobył Miłosz Szawerdak z V LO, a miejsce 5. Adrian Połoniewicz z ZSEiT. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, w tym jednorazowe stypendia naukowe.
W jury konkursu zasiedli: dr Piotr Bojarski z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie, dr Marcelina Zaniewska - pracownik naukowy Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Jolanta Maciejewska - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klebarku Wielkim. Finał otworzyła i powitała gości dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie Anna Struk.
Gościem specjalnym etapu finałowego był prezes „Wspólnoty Polskiej” Dariusz Bonisławski. W części artystycznej wystąpił zespół „Oj Dana” z Barczewa i zespół „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego. Nad całością imprezy czuwał pomysłodawca i organizator konkursu nauczyciel V LO Krzysztof Rutkowski.
Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży, więc organizatorzy planują nadać mu rangę wydarzenia wojewódzkiego.
Z D J Ę C I A