II Ogólnopolskie Przełajowe Biegi Grunwaldzkie | Więcej zdjęć »
Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy na dobre zadomowił się na Polach Grunwaldu. Dzisiaj (2.06) ten sportowy związek po raz czternasty zorganizował tam przełajowe Biegi Grunwaldzkie dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Po raz drugi impreza odbyła się w formule ogólnopolskiej.
- Zawsze z radością witamy młodych sportowców na Polach Grunwaldu - mówi Jarosław Małecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, współorganizatora biegów. - Mamy doskonałe warunki do organizowania takich imprez jak Ogólnopolskie Przełajowe Biegi Grunwaldzkie. Jako muzealnicy mamy też wspaniałą okazję do propagowania wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. I z tej okazji korzystamy, pokazując młodym ludziom, gdzie rozegrała się zwycięska dla Polaków, jedna z największych bitew średniowiecznej Europy i jak ona przebiegała. W tym roku uczestnicy biegów mają też wyjątkową okazję do zwiedzenia naszego nowego muzeum grunwaldzkiego.
Bilety wstępu do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ufundował biegaczom i ich opiekunom marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który patronował imprezie. Marszałek ufundował też nagrody dla najlepszych biegaczy i upominki dla wszystkich uczestników imprezy.
Oprócz bitwy pod Grunwaldem organizatorzy starali się przypomnieć przybyłym pod Grunwald dzieciom i młodzieży o jeszcze jednym, ważnym dla Warmii i Mazur wydarzeniu historycznym - 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który większość swojego życia spędził na Warmii, i którego doczesne szczątki spoczywają w katedrze we Fromborku. W postać najsłynniejszego mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna i Fromborka wcielił się Marian Jurak, prezes PTTK w Olsztynie.
R E K L A M A
Dzisiejsze biegi na Polach Grunwaldu zgromadziły ponad 800 uczestników. Większość z nich reprezentowała szkoły podstawowe i średnie z województwa warmińsko-mazurskiego. Nie zabrakło także biegaczy z innych województw, m.in. z lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Zawody rozpoczął bieg na 200 metrów z udziałem osób niepełnosprawnych. Potem rozegrano Igrzyska Dzieci (rocznik 2010 i młodsi) na dystansach 400, 500 i 600 metrów. Następnie w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (roczniki 2008-2009) do pokonania były dystanse 1000 metrów (dziewczęta) i 1500 metrów (chłopcy). Ostatni blok zawodów to Licealiada (rocznik 2003 i młodsi). Tutaj dziewczęta miały do pokonania 1500 metrów, zaś chłopcy 2000 metrów. Imprezę biegową zakończył bieg rodziców/opiekunów na dystansie 800 metrów.