W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie miał wczoraj (25.05) miejsce wernisaż wystawy „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych” – kolekcja Kazimierza Wośka zorganizowanej przez WBP oraz Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Jednym z najsłynniejszych Polaków jest Mikołaj Kopernik - astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.
Kopernik jest wiecznie żywy w naszej pamięci: wiele terminów naukowych pochodzi od jego nazwiska, został też patronem dziesiątek szkół i co najmniej kilkunastu innych instytucji - głównie badawczych i oświatowych - oraz kilku nagród. Użyczył też nazwy lokalizacjom na Ziemi i w Kosmosie, taksonowi botanicznemu, pierwiastkowi chemicznemu, statkom wodnym i samolotom.
Kopernika wielokrotnie upamiętniano przez sztukę. Powstały liczne obrazy, kilkanaście pomników rozmieszczonych w kilku krajach, wizerunki na banknotach i monetach, co najmniej dwie powieści, dwa pełnometrażowe filmy fabularne, serial oraz dwie kompozycje muzyczne. Kopernik i jego twórczość stały się tematem całej dziedziny badawczej zwanej kopernikologią.
Wizerunek Kopernika znalazł się także na znaczkach pocztowych i wielu innych walorach filatelistycznych. Na wystawie opracowanej na podstawie prywatnej kolekcji Kazimierza Wośka znajdują się walory z ponad osiemdziesięciu krajów, poczynając od pierwszych polskich znaczków z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku do ostatnich emisji z 2023 roku.
Wystawa jest współfinansowana z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizacji zadań publicznych samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku.
Z ekspozycją można zapoznać się do 31 maja.
Z D J Ę C I A
F I L M Y