Zajęcia na Uniwersytecie Nowoczesnego Obywatela (fot. jjP)
W środę (27.08) na dziedzińcu olsztyńskiego zamku odbędzie się uroczystość zakończenia letniej wersji Rajdów Edukacyjnych „Dobra zabawa w dobrym towarzystwie”. Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody najaktywniejszym i najkreatywniejszym uczestnikom programu. Podziękowania odbiorą także wykładowcy, którzy przez ostatnie trzy miesiące przekazywali wiedzę niezbędną nowoczesnemu obywatelowi. Wśród zaproszonych na uroczystość są m.in. prokurator okręgowy, funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna oraz władze Olsztyna.
Program jest realizowany w Klubie „Przyczółek” na osiedlu Wojska Polskiego. Tam od października 2007 roku działa Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela. To jedna z propozycji rad osiedlowych dla młodych mieszkańców. Rada Osiedla Wojska Polskiego wpadła na pomysł, by młodzieży przybliżyć problemy funkcjonowania różnych instytucji publicznych. Osiedlowi działacze porozumieli się z Biurem Rady Miasta, gimnazjami nr 11 i 12 oraz LO III w sprawie utworzenia Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela.
-
Bo zajęcia szkolne nie dostarczają praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu wielu instytucji - mówił wówczas Zbigniew Majchrzak, pomysłodawca i organizator Uniwersytetu. -
Rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku. W programie Uniwersytetu są m.in. wykłady z prawa, filozofii, prakseologii, socjologii i psychologii.
6 września Uniwersytet rozpocznie semestr jesienno-zimowy. Ruszy wówczas jesienna wersja Rajdów Edukacyjnych „Dobra zabawa w dobrym towarzystwie”. Organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane własnym rozwojem, chcące poszerzać wiedzę z zakresu prawa, psychologii, socjologii oraz prakseologii.
Program zostanie zainaugurowany 6 września o godz. 10.00 na dziedzińcu zamku w Olsztynie.
******
O programie „Bądź wykwalifikowanym kowalem własnego losu”
Program realizowany jest w dwóch wersjach:
1. prorodzinnych rajdów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży p.n. „Dobra zabawa w dobrym towarzystwie” szlakiem:
- Korczaka (Zamek, las miejski, zameczek przy stadionie leśnym),
- Kotarbińskiego (Zamek, las miejski, zameczek przy stadionie leśnym, rzeka Wadąg).
Dzieci same organizują sobie konkursy (szkoła A dla B) natomiast z młodzieżą są dyskusje na tematy filozoficzne, psychologiczne itp.
Ten program uczy dzieci kreatywności i aktywności oraz poprawia umiejętności interpersonalne.
2. wykładów w ramach Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela dla młodzieży z prawa, socjologii, psychologii, prakseologii w klubie osiedlowym „Przyczółek” przy ul. Kasprowicza 6 co drugą środę od 17.00 do 18.45.
Celem jest wzbogacenie wiedzy w zakresie funkcjonowania rynku, która umożliwi prawidłowo rozpoznawać i reagować na zmiany zachodzące w otoczeniu konkurencyjnym i makrootoczeniu.
Program „Bądź wykwalifikowanym kowalem własnego losu” jest realizowany przy pomocy Prokuratury Okręgowej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Prezydenta Miasta Olsztyn oraz pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Rady Miasta, Straży Miejskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Gimnazjum nr 12. Spotkał się z uznaniem Rektora UWM oraz Kuratorium Oświaty.