Jedną z najważniejszych zmian tegorocznego naboru jest brak limitu szkół na liście tych preferowanych. To oznacza, że kandydat może aplikować do dowolnej liczby placówek, a także wybrać dowolna liczbę klas bądź zawodów.
-
W różnych miastach te zasady są kształtowane indywidualnie - mówi Ewa Kaliszuk, zastępca prezydenta Olsztyna. -
Są takie samorządy, które pozostały przy limicie wyboru np. 3 szkół. Ale nie brakuje także tych, które zmieniają te zasady.W olsztyńskich szkołach ponadpodstawowych zostanie zwiększona liczba miejsc. Będzie ich o ponad 850 więcej, niż liczba absolwentów podstawówek ze stolicy Warmii i Mazur - łącznie 3447. W liceach zostało przygotowanych 1505 miejsc, 1312 w technikach oraz 630 w szkołach branżowych.
-
To zawsze bardzo nerwowy czas dla młodzieży - dodaje Ewa Kaliszuk. -
Musimy pamiętać, że to osoby, które pod koniec swojej edukacji miały przez dłuższy czas naukę zdalną. To również ma wpływ na emocje, jakie pojawiają się w tym momencie.
Tradycyjnie już najbardziej obleganymi olsztyńskimi szkołami są I, II i V Liceum Ogólnokształcące oraz technika elektroniczne i ekonomiczne.
Rejestracja kandydatów potrwa do 21 czerwca. 14 lipca poznamy listy zakwalifikowanych do przyjęcia, a tydzień później zostaną opublikowane listy przyjętych uczniów. Nabór uzupełniający rozpocznie się 24 lipca.