Olsztyn jest uważany za kolebkę polskiej meteorytyki. Dlatego nie powinno dziwić, że już nie pierwszy raz spotkają się tu specjaliści reprezentujący tę dziedzinę nauki. Już w nadchodzący weekend (19-20.05) Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium będzie gościć XII Seminarium Meteorytowe.
W ogromnym uproszczeniu „spadające gwiazdy” są tym, z czego powstały wszystkie ciała niebieskie składające się na Układ Słoneczny. Dlatego - jak przyznają fachowcy - badanie meteorytów jest w zasadzie jedyną metodą, by poznać jego początki.
-
Specjaliści badający ich budowę twierdzą, że meteoryty są fragmentami kilkudziesięciu różnych planetoid krążących wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. -
Znaleziono też meteoryty pochodzące z naszego Księżyca oraz z Marsa. Tych ostatnich spada jednak bardzo mało.Podczas obrad nie zabraknie referatów wygłaszanych przez naukowców z polskich i zagranicznych uczelni. Odbędzie się także Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
Na sobotnie południe (20.05), godz. 12.00, w sali projekcyjnej pod kopułą) została zaplanowana otwarta dla publiczności prelekcja „Antonin - pierwszy polski meteoryt z zarejestrowanego bolidu”. Natomiast po niej - od 14.00 do 18.00 w holu planetarium - odbędzie się mini giełda i wystawa meteorytowa. Będzie możliwość obejrzenia z bliska kosmicznej materii oraz jej zakup.