Znane są wyniki 5. edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”. Dwie olsztyńskie szkoły zostały nagrodzone.
I Liceum Ogólnokształcące zajęło 5. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu, natomiast Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych miejsce 11. 10 placówek z województwa znalazło się na mapie równości województwa warmińsko-mazurskiego. W 2023 roku w rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska.
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2 000 szkół. Niemal 20 000 uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie - I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie - XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.
Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim 10 placówek zakwalifikowało się do regionalnej mapy równości. Są to szkoły nie tylko z Olsztyna, ale także z Elbląga i Ełku:
1. I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
2. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie
3. V Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
4. II Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
5. Technikum nr 8 w Olsztynie
6. Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
7. III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
8. I Liceum Ogólnokształcące w Ełku
9. XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
10. I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.
W tegorocznym rankingu pytano o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki ogólnopolskie pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%), co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+, są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacja z innych przyczyn.
W województwie warmińsko-mazurskim 41% osób widzi przejawy braku akceptacji w szkole. W przypadku Olsztyna ta statystyka wynosi 37%. W skali kraju 35% uczniów dostrzega przejawy braku tolerancji w swoich szkołach.
Olsztyn i woj. województwo-mazurskie mogą pochwalić się jednak wysokim poziomem edukacji antydyskryminacyjnej. 35% osób uczniowskich z Olsztyna i 33% z województwa warmińsko-mazurskiego deklaruje, że wie o akcjach świadomościowych organizowanych w swoich szkołach. W skali kraju w takich akcjach bierze udział jedynie 18% uczniów.