Dzisiaj (28.04) w sali konferencyjnej nowego budynku muzeum odbyła się odprawa przed zaplanowanymi na trzy dni zawodami historycznego łucznictwa.
- Te zawody to jedno z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze, wydarzenie w polskim łucznictwie konnym - mówi Michał Sanczenko z klubu łuczniczego AMM Archery, współorganizator zawodów.
- Te zawody na polach Grunwaldu rozgrywamy nieprzerwanie od 12. lat. To najstarsze zawody w łucznictwie konnym jakie są rozgrywane w Polsce, cieszą się bardzo dużą popularnością. Przez te lata pojawiało się u nas bardzo wielu zawodników z zagranicy. W tym roku mamy reprezentantów ośmiu państw. Jest duży zespół zawodników z Indonezji, jest przedstawiciel Turcji, są Finowie, jest Szwajcaria, Wielka Brytania, Czechy i Hiszpania oraz oczywiście Polska.W tym roku zawody potrwają trzy dni: od soboty do poniedziałku. W pierwszym dniu (sobota) rozegrana zostanie konkurencja rodem z Korei - Raid 2-3-3, polegające na strzelaniu z łuku na torze 90-metrowym. Drugiego dnia (niedziela) łucznicy konni rywalizować będą w konkurencji zrodzonej na Węgrzech o nazwie Tower 90, również rozgrywanej na 90-metrowym torze. Ostatni dzień, poniedziałek, to czas na bardzo starą konkurencję o nazwie qabaq. Łucznicy będą musieli trafić w metalowy talerz umieszczony na szczycie 8-metrowej tyczki.
Zawody będą miały charakter „koedukacyjny”, bowiem między sobą rywalizować będą kobiety i mężczyźni. W zawodach biorą udział zarówno seniorzy, jak i juniorzy.
- Łucznicy walczą o bardzo atrakcyjne nagrody - mówi Michał Sanczenko.
- Dzięki wsparciu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz naszych partnerów i sponsorów dla każdej kategorii przygotowaliśmy nagrody rzeczowe w postaci sprzętu jeździeckiego i łuczniczego oraz wyposażenia stajni czy klubów łuczniczych.„Majówka z łukiem i koniem” to ważne wydarzenie w corocznym kalendarzu imprez organizowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Dla nas najważniejsza jest inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, ale chcemy też, żeby pola grunwaldzkie żyły przez cały rok - mówi Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Służą temu takie coroczne imprezy jak „Jesień Średniowiecza” czy właśnie „Majówka z łukiem i koniem”. Chcemy, żeby odwiedzający nas turyści nie tylko obejrzeli miejsce naszego triumfu z 1410 roku, ale także by mogli wrócić do naszej historii, również tej związanej z koniem.Muzealnicy ze Stębarka są przygotowani na majówkowych turystów.
- Nasi przewodnicy są już przygotowani i czekamy na naszych gości, by nie tylko obejrzeli naszą nową wystawę, usłyszeli nowe wiadomości, poznali nowe badania i odkrycia archeologiczne związane z polem bitwy pod Grunwaldem, ale także by zobaczyli bardzo interesujące Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego - dodaje Jarosław Malecki.
Przypomnijmy jeszcze, że nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem czynne jest codziennie w godz. 9:30-18:30. Natomiast program Międzynarodowych Zawodów Łucznictwa Konnego przedstawia się następująco:
29.04.2023 - sobota» 10:00 - 16:00 - konkurencja Raid Track 2-3-3
30.04.2023 - niedziela» 10:00 - 16:00 - konkurencja Tower Track 90
1.05.2023 - poniedziałek» 9:00 - 13:00 - konkurencja Qabaq Individual
» 13:30 - 14:30 - pokazy konne
» 15:00 - 16:00 - ceremonia zamknięcia zawodów
Z D J Ę C I A
F I L M Y