(fot. mat. pras.)
Praca za granicą, szczególnie w krajach europejskich, jest obecnie powszechnym zjawiskiem. Część z nas wyjeżdża na okres wakacyjny, inni na stypendia, do szkoły czy też na różnego rodzaju prace tymczasowe, staże i delegacje. Czy w takiej sytuacji musimy płacić podatek dochodowy podwójnie, czy możemy tego uniknąć? Jak rozliczyć się z holenderskim urzędem, aby uzyskać zwrot kwoty podatku? Na co powinniśmy uważać, jeżeli chcemy uzyskać zwrot, ale nie wiemy jak się do tego zabrać?
1. Podatek dochodowy w Holandii - kto może ubiegać się o jego zwrot?
2. Jakich dokumentów potrzeba, aby uzyskać zwrot podatku z Holandii?
3. Gdzie szukać pomocy w sprawie rozliczenia podatku z Holandii?
4. Na co jeszcze uważać wykonując rozliczenie podatku za granicą?
Podatek dochodowy w Holandii - kto może ubiegać się o jego zwrot?
Co roku wiele osób ubiega się o zwrot podatku z krajów europejskich, w tym także z Holandii. Procedura ta jest możliwa dla każdej osoby, która legalnie pracowała w Holandii, dla której kwota zwrotu przekracza 14 euro lub kwota dopłaty do podatku jest wyższa niż 45 euro. Co więcej, możemy rozliczać się do 5 lat wstecz, co oznacza że obecnie da się jeszcze rozliczyć za rok 2017 i kolejne. Ważne jest to, że rozliczenie z urzędem jest obowiązkowe, niezależnie od tego jak długo pracowaliśmy. Jeżeli o tym zapomnimy lub się spóźnimy, może zostać na nas nałożona kara - podobnie jak w przypadku polskiego systemu podatkowego. Dla osób zameldowanych w Holandii termin mija 1 maja, a dla tych bez meldunku - 1 lipca. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie:
https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/.
Jakich dokumentów potrzeba, aby uzyskać zwrot podatku z Holandii?
Aby móc się rozliczyć i dokonać zwrotu podatku będziemy potrzebowali kilku dokumentów. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
• kopia dowodu osobistego lub paszportu;
• karta podatkowa Jaaropogaaf, którą otrzymujemy od pracodawcy;
• zaświadczenie z urzędu skarbowego z Polski, potwierdzającego że rozliczamy się z podatku w naszym kraju;
• potwierdzenie rachunku bankowego.
Mechanizm zwrotu podatku ma zabezpieczać podatnika przed nałożeniem go podwójnie. Z tego powodu powinniśmy pilnować terminów i ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. W poprawnym wypełnieniu dokumentów i deklaracji może pomóc nam księgowy lub firma zajmująca się uzyskiwaniem zwrotów z krajów europejskich, jak na przykład TimeTax sp. z o.o..
Gdzie szukać pomocy w sprawie rozliczenia podatku z Holandii?
Jeżeli nie wiemy, jak rozliczyć nasze podatki z pracy za granicą, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy wykorzystać program liczący wartości dla deklaracji podatkowych, jednak może być to trudne w przypadku obcego systemu podatkowego. Inną opcją jest pomoc profesjonalnego księgowego lub księgowego zajmującego się rozliczeniami w ramach państw europejskich. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostaną zebrane i przygotowane poprawnie, a nasz formularz podatkowy nie będzie wymagał żadnych poprawek.
Na co jeszcze uważać wykonując rozliczenie podatku za granicą?
Rozliczając podatek za granicą zawsze mamy obowiązek nawiązać kontakt z lokalnym urzędem skarbowym - niezależnie od tego, jak długo pracowaliśmy ani ile zarobiliśmy. Zanim wystąpimy o zwrot podatku dochodowego należy zebrać wszelkie niezbędne dokumenty, a także upewnić się że podobna możliwość nam przysługuje. Dzięki temu procedura zwrotu będzie szybka, bezproblemowa i - co najważniejsze - odzyskamy najwyższą możliwą kwotę za przepracowany w Holandii okres.