Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:32 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2023-04-18 20:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozpoczęła się tegoroczna edycja kwalifikacji wojskowej

Olsztyn24
Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski (fot. UW)

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się wczoraj (17.04) briefing prasowy dotyczący kwalifikacji wojskowej, w którym udział wzięli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Szef Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Artur Lichończak oraz dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WMUW Krzysztof Kuriata.

Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do armii ani obowiązkowymi ćwiczeniami rezerwistów. To proces, który ma na celu sprawdzenie tożsamości wzywanych osób, określenie zdolności fizycznych i psychicznych do pełnienia służby (nadanie kategorii wojskowej) oraz zachęcanie do służby w Wojsku Polskim.

Kwalifikacja wojskowa jest przeprowadzana co roku, na podstawie Ustawy o obronie Ojczyzny. Grupy osób, które powinny spodziewać się wezwania, określa natomiast stosowne rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie, o którym mowa w § 1 Obwieszczenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, wzywa się:
R E K L A M A
1. Mężczyzn urodzonych w 2004 r.;

2. Mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3. Osoby, które w latach 2021 i 2022:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4. Kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

5. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które znajdują się w jednej z wyżej wymienionych grup otrzymają wezwania od właściwego ze względu na miejsce zameldowania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Znajdzie się w nich między innymi dokładna data i miejsce kwalifikacji wojskowej.

Osoba stawiająca się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej przedstawia:

1. Wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta):

a) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

b) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

2. Powiatowej komisji lekarskiej - dokumentację medyczną, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o których mowa w art. 62 ust. 4 ustawy;

3. Szefowi wojskowego centrum rekrutacji:

a) dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;

b) potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby, które nie dostosują się do wezwania, mogą spodziewać się konsekwencji. Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada, że niezgłoszenie się bez uzasadnionej przyczyny może skutkować grzywną, a nawet przymusowym doprowadzeniem przez Policję.

Podczas kwalifikacji wojskowej, na podstawie rozmowy oraz badań, komisja lekarska przyzna każdej osobie jedną z czterech kategorii - A, B, D bądź E. Zdolność do czynnej służby wojskowej określa kategoria A.

Osoby udające się na kwalifikację wojskową powinny mieć ze sobą odpowiednie dokumenty - przede wszystkim dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające pobieranie nauki lub posiadane wykształcenie.

W przypadku pojawienia się przed komisją w innym terminie niż pierwotnie wyznaczony, trzeba mieć przy sobie również dokument usprawiedliwiający nieobecność. Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonywały badania specjalistyczne, powinny zabrać ze sobą także dokumentację medyczną. To samo dotyczy osób trwale niezdolnych do czynnej służby.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.