Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:17 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Pracuj.pl | 2023-04-04 09:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Jakie są najczęstsze kłamstwa kandydatów do pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Niektórzy z kandydatów, gdy zbyt długo poszukują pracy i nie wiedzą jak sobie poradzić, to postanawiają koloryzować wypowiedzi na temat zdobytego doświadczenia czy umiejętności. Pamiętaj — tego typu kłamstwa szybko wychodzą na jaw, co może spotkać się z mocną dezaprobatą pracodawcy. Jakie są więc najczęstsze kłamstwa kandydatów?

1. Znajomość języka obcego

Języki obce są bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Przez rozwój Internetu firmy coraz częściej współpracują ze sobą, razem tworząc coraz to nowe rozwiązania na rynku międzynarodowym. Wiąże się to z zapotrzebowaniem na pracowników ze znajomością języków obcych (co jest widoczne na portalach ogłoszeniowych np. Pracuj.pl). Kandydaci mają tego pełną świadomość i często decydują się na zbytnie polepszenie swojego poziomu. Mimo znajomości zaledwie kilku zwrotów utrzymują oni swoją „komunikatywną znajomość języka”. Tego typu kłamstwa często są odkrywane podczas samej rozmowy rekrutacyjnej, kiedy to rekruter zadaje pytanie w obcym języku lub wysyła kandydatowi przykładowe zadanie do wykonania.

2. Zawyżanie umiejętności

Rubryka „umiejętności” jest bardzo ważna dla rekrutera. Często wymienione przez nich w dokumencie informacje nie mają pokrycia z rzeczywistością. Tego typu zachowanie wiąże się z chęcią wypełnienia CV jak najlepszymi faktami, tak aby rekruter w szybki sposób zatrudnił daną osobę. Kłamstwo to jednak szybko wychodzi na jaw np. podczas szkolenia, gdy wymienione umiejętności stają się tymi kluczowymi do wypełniania danych obowiązków.

3. Powody zmiany pracy

Kandydaci, słysząc pytanie o powód zmiany pracy, często nie są szczerzy z rekruterami. W tego typu momentach chęć przedstawienia się z jak najlepszej strony często jest silniejsza od potrzeby mówienia prawdy. Jeżeli zmiana pracy wynikła z Twoich prywatnych spraw lub błędów, które zdążyłeś już zmienić, warto szczerze porozmawiać o tym z rekruterem, jednocześnie przedstawiając odpowiednie argumenty wyjaśniające daną sytuację.
R E K L A M A

4. Relacje z byłym szefem

Strach przed konfrontacją sprawia, że kandydaci często koloryzują odpowiedzi związane z pytaniem o relacje z byłym szefem na jego korzyść. Pamiętaj, aby w tym momencie wykazać się profesjonalizmem. Nie wnikaj w szczegóły, lecz szczerze opowiedz o sytuacji z byłym przełożonym, wspominając np. o jego złym sposobie prowadzenia zespołu.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.