Nie tylko dorośli skazani wykonują prace społeczne w olsztyńskich podmiotach. Wiemy, gdzie takie zajęcie będą mogli znaleźć niepełnoletni.
To pierwsze tego rodzaju wskazanie, bowiem takie rozwiązanie w przepisach zaczęło funkcjonować na początku tego roku. Teraz sądy mogą stosować pracę społeczną jako np. alternatywę dla „poprawczaka”.
-
Przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonania prac społecznych to 15 osób - informuje Robert Zalewski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna. -
Szacujemy, że niezbędna liczba godzin prac społecznych, w przeliczeniu na jednego nieletniego, powinna być wykonana w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 20 godzin, nie dłużej niż przez 6 miesięcy.W myśl przepisów prace społeczne mogą wykonywać nieletni w wielu 13-18 lat. W związku z tym powinni być kierowani do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie i pomocowe.
Na terenie stolicy Warmii i Mazur zostało wyznaczonych 9 zakładów pracy, do których będą mogli być kierowani nieletni. To przede wszystkim szkoły i przedszkola, ale także Olsztyńskie Centrum Pomocy Dziecku, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Schronisko dla Zwierząt.
Wyznaczone zakłady w 2023 roku mogą przyjąć 20 nieletnich, czyli o 5 więcej, niż wynika z potrzeb Sądu Rejonowego.